Yozgat'ta 3 kız kardeş son yolculuğuna uğurlandı

Yozgat'ta yanarak hayatını kaybeden 3 kız kardeş son yolculuğuna uğurlandı

PAYLAŞ

Geçtiğimiz Cuma akşamı, Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine bağlı Umutlu Beldesinde, cami lojmanında çıkan yangında hayatını kaybeden 3 kız kardeş Elif, Amine ve Hatice, Akdağmadeni ilçesine bağlık Boğazköy köyünde son yolculuklarına uğurlandı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Cenaze namazına katıldı.

Öğle namazını müteakip üç kız kardeşin cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı.

Cami imamı olan Baba Adem Doğan’ı, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yanından ayırmayıp sürekli teselli etti. Cenaze namazından sonra konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, çocukların Müslüman doğup ve günahsız olarak cennete gittiklerini belirterek, helallik alınmayacağını söyledi. Görmez, "Çocukların cenaze namazında, çocukların kendisine değil anneye babaya dua edilir. Çünkü onlar masumdur. Onlar doğuştan Müslüman doğmuşlardır. Günahsız olarak Allah’ın cennetine gidecekleri için çocukların cenaze namazlarında cenazeleri kılınırken annelerine ve babalarına dua edilir. Babaları Adem kardeşimize, Adem hocamıza, anneleri Ayşe hanıma cenab-ı hak sabır ve metanet versin" dedi.

Sevgili Peygamberimiz, kızı Fatıma’nın dışında bütün çocuklarını kendi elleriyle toprağa gömdüğünü hatırlatan Görmez, "Bir buçuk yaşında oğlu İbrahim vefat ettiğinde, bebek ellerindeyken gözlerinden yaşlar aktı. Sonra hepimize, bu konuma düşecek bütün insanlara ders olabilecek bir şey söyledi, ‘Kalper hüzünlenir, gözler yaşarır. Ancak biz sadece Rabbimizin razı olacağı şeyler söyleriz.’ Bugün böyle bir noktadayız. Diğer büyük cenazelerde olduğu gibi ben sizden hiçbir şehadet istemeyeceğim. Çünkü her çocuk Müslüman doğar ve onlar günahsız olarak cennete gidiyorlar. Bugün sizlerden helallik de istemeyeceğim. Çünkü ne onların sizin üzerinizde ne sizin onların üzerinde bir hakkı yok. Belki onların, biz onlara güzel bir dünya hazırlamadığımız için, çocuklarımıza güzel bir dünya hazırlamadığımız için, inşa edemediğimiz için bütün çocukların üzerimizde hakkı var. Bu cenazelerde daha çok anneye ve babaya dua edilir. Cenab-ı Hak babaları Adem kardeşimize, anneleri Ayşe hanımefendiye sabırlar ihsan eylesin. Yüreklerine güç ve kuvvet versin, kalplerine huzur ve sekinet ihsan eylesin. Onları annelerine babalarına cennette hazırlık yapmayı onlara nasip eylesin. Çocukları için okunduğu cenaze duasında da ifade edildiği gibi, ‘Cennette Hz. İbrahim’in etrafında buluşmayı nasip eylesin.’ Çocuklarımız Elif, Hatice ve Amine, onları Haticelerle, Aminelerle haşr olmayı nasip eylesin. Yeryüzünde hiçbir çocuğun ölmemesi için, hiçbir çocuğun dünyada zorluk çekmemesi için onlara güzel bir dünya kurmayı bizlere nasip eylesin" diye konuştu.

Cenazeler omuzlarda köy mezarlığına taşınırken Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ayakta durmakta güçlük çeken Baba Adem Doğan’ı Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın makam arabasına aldı.

 

 

iha

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN