YÖK'ten akademisyenler hakkında flaş karar!

Yükseköğretim Kurulu, tüm akademisyenlerin akademik çalışmalar nedeniyle yurt dışına yapılan çıkışını durdurdu.

PAYLAŞ

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), tüm üniversitelere gönderdiği yazıda, akademik çalışmalar nedeniyle yurt dışına yapılan görevlendirilmelerin (rektörler dahil) ikinci bir talimata kadar durdurulmasını, yurt dışında bu kapsamda çalışma yapan akademisyenlerin durumlarının da ivedilikle incelenerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin ise en kısa sürede geri çağrılmasını istedi. 

YÖK’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “YÖK tüm üniversitelere (devlet/vakıf)  yazı göndererek, yurt dışında akademik çalışmalar amacıyla yapılan görevlendirilmelerin (rektörler dahil) ikinci bir talimata kadar durdurulmasını, yurt dışında bu kapsamda çalışma yapan akademisyenlerin durumlarının ivedilikle incelenerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede geri çağrılmasını istedi” denildi. YÖK’ten konuya ilişkin gönderilen yazıda şunlar belirtildi: 

“İkinci bir yazımıza kadar 2547 sayılı Kanun'un 39. maddesinin son fıkrası* hariç olmak üzere rektörler de dâhil anılan Kanun maddesi uyarınca yurt dışına öğretim elemanı görevlendirilmemesi, bu madde kapsamında veya uluslararası anlaşmalar gereği halen yurt dışında görevli bulunan öğretim elemanlarının durumlarının bilimsel olarak değerlendirilerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede yurda dönüşlerinin sağlanması hususunda gereğini önemle rica ederiz. (*2547 sayılı Kanun'un 39. maddesinin son fıkrası: Yurt dışında yer alan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne YÖK tarafından önerilip MEB onayıyla yapılan görevlendirmelerdir. Bu görevlendirmeler dolayısıyla YÖK ve sonrasında MEB'in onayından geçmektedir.)” 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN