Taziye evinde selfi çekmek! 


Öyle olaylarla karşılaşıyoruz ki bazen aklım almıyor. Anlamsız ve saçma görüntülerin ardı arkası kesilmiyor. Alaşehir’de hunharca öldürülen kız çocuğunun toprağın altından çıkarılan cansız bedenini yayınlamayı marifet sayanlar, taziye evinin önünde poz verenler, selfi çekip sosyal medyadan paylaşanlar neyin peşinde Allah aşkına!  

Biraz düşünüp kendimize bir baksak. Biz ne yapıyoruz? Neden bu hale geldik? Toplumda Allah korkusu, vicdan, adalet düşüncesinin yerine egosantrik düşünceler hakim olmaya başladı. Toplum olarak kendimize gelmeliyiz. Eğitim yeniden ve ahlak eksenli ele alınmalıdır. Televizyonlardaki programlara çeki düzen verilmelidir. Namus ve ırz düşmanlarına karşı idam dahil her türlü en ağır cezalar verilmediği müddetçe bu tür pislikler devam edecektir. Toplum olarak silkinip kendimize gelmeliyiz. “Biz nereye gidiyoruz?” diye düşünmeliyiz.  

Herkes başarmak ve öne geçmek çabasında, el uzatma, yardım etme, gülümseme, dostluk ve sevgi diye bir şey kalmamış. Kıyasıya rekabet, çelme takma, düşürme ve öne geçme gayreti, fotoğraf karesinde görünme çabası nedeniyle herkes yarış atı gibi burnundan soluyor. Alçak gönüllülüğün yerini aşırı özgüven ve kibir; hizmet etmenin ve hayırda yarışın yerini gösteriş ve çokluk iddiası almış. Hep “Başkaları ne der?” diye düşünmekten, “Allah ne der?” diye düşünememişiz. Sanki bir tiyatro sahnesinde seyircinin önünde yaşıyormuş gibi beğenilmek telaşındayız.  

Hayatı olduğu gibi yaşamak yerine, başkalarının rotasında ve çarkında dönmeyi; gönlümüzden ve içimizden geldiği gibi davranmak yerine seyredenlerin istediğini söylemek ve alkış almaya odaklamış bir yaşamı tercih ettik. Hep başkalarını rakip gören, karşımızdaki insanları durdurulması gereken ve öne geçmesine müsaade etmemek uğruna hayatımızı anlamsızlaştırdığımız bir mücadelenin içindeyiz. Oysa içe dönebilsek ve öz benliğimize girebilsek, atalarımızın misafirperverliğini ve diğergamlığını, muhabbetini, hoş sohbetini, sanat anlayışını, imece usulünü ve Haktan yana tavrını benimsediğimiz gün hayat daha güzel ve anlamlı olacaktır. 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI