Yargıtay 'sanal dolandırıcılıkta banka sorumlu' dedi

İnternet üzerinden sahte şifrelerle kredi kartından harcama yapılan şahsa, bankayla ortak sorumluluk yükleyen yerel mahkemenin kararını, Yargıtay bozdu.

PAYLAŞ

Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, internet üzerinden sahte şifreyle kredi kartından harcama yapılan kişiyi, bankayla ortak sorumlu tutan yerel mahkemenin kararını bozdu. 

Şanlıurfa'da meydana gelen olayda; A.K., kendisine ait kredi kartıyla internet üzerinden bilgisi dışında 34 kez, toplamda 6 bin 970 liralık alışverişlerin yapıldığını fark etti. Bu alışverişleri kendisinin yapmadığını bankaya belirten A.K'nin itirazı, banka tarafından kabul edilmedi.

Bunun üzerine A.K, mahkemeye başvurarak, kredi kartı ekstresine borç olarak yansıtılan 6 bin 970 lira yönünden borçlu olmadığının tespitine karar verilmesi talebiyle dava açtı.

Şanlıurfa 3. Asliye Hukuk Mahkemesi ise davayı kısmen kabul ederek, davacı müşteri ile bankanın yüzde 50 oranında ortak kusurlu olduklarına hükmederek davacıyı borcun yarısından sorumlu tuttu.

Kararın temyizi üzerine dosya Yargıtay 19. Hukuk Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin vermiş olduğu müşteriye bankayla ortak sorumluluk yükleyen kararını bozdu.

Bozma kararında, kredi kartı ile sanal ortamda yapılan harcamanın, internet üzerinden güvenli alışveriş (3D secure) çerçevesinde müşteriye ait kredi kartı bilgilerinin 3. kişiler tarafından ele geçirilerek gerçekleştirildiği anlatıldı. Kararda, şu tespitlere yer verildi:

"Bankalar birer güven ve itimat kurumları olduklarından kural olarak hafif kusurlarından da sorumludurlar. Davacının kişisel bilgilerini koruyamadığı, bu konudaki özen yükümlülüğünü ihmal ettiği sabit olmadığı sürece davacı müşteri, internet bankacılığı yoluyla 3. kişiler tarafından sahte şifre oluşturularak yapılan harcamalardan sorumlu tutulamaz. Mahkemece bu yönler gözetilerek bir karar verilmesi gerekirken davacı müşterinin de kusurlu bulunmasında isabet görülmemiştir."

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN