Umre'ye 2. kez gideceklere ek vergi

Hac Umre Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Uzuner 'Daha önce Umre'ye giden kişi tekrar gitmek isterse 540 dolar fazla vermek zorunda' dedi.

PAYLAŞ

Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği üyesi turizmciler, Suudi Arabistan hükümetinin birden fazla Umre ziyaretinde bulunan Müslümanlardan ziyaretleri için 540 Dolar ek para istemesine tepki gösterdi. Bu kararı protesto etmek için Hilton Kongre Merkezi'nde bugün başlayan Uluslararası Hac ve Umre etkinliğine katılmayan turizmciler adına Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Mehmet Uzuner bir açıklama yaptı.

3 YILDA İKİNCİ UMREDE EK VERGİ

Suudi Arabistan’ın yeni uygulamaya başladığı sistemin ayrıntılarını veren Uzuner, "Bu sistemde daha önceden Umre seyahatine gitmiş olan yabancılardan 2000 Suudi Arabistan Riyali, yani yaklaşık 540 ABD Doları, 1700 TL gibi bir rakam ödenmesi isteniyor ki, bu da vatandaşlarımız için çok ciddi bir külfet. 1000 Dolardan başlayan bir Umre organizasyonuna ilave, 540 Dolar gibi ek bir maliyet getiriyor. Bu da hem bizi, hem de tüm İslam aleminde Kabeyi görme aşkıyla yola çıkacak insanları kötü yönde etkiliyor" dedi.

Şu anda dahi Umre taleplerinde ciddi bir azalma yaşandıklarını söyleyen Uzuner, kararın gözden geçirilmesini ve değiştirilmesini talep ettikleri söyledi.

Mısır ve Ürdün hükümetlerinin bu karara gereken tepkiyi gösterdiklerini ve vatandaşlarının Umre'ye gitmemesi yönünde karar aldıklarını söyleyen Uzuner, "Ciddi endişelerimiz var. Türkiye'de bu işin tek ayağı acentalar. Bu işin Diyanet İşleri Başkanlığı kısmı da var. Diyanet İşleri Başkanlığı da bu konuda haberdar edildi. İnşallah onlar da üzerinde durup, üzerlerine düşen görevi yapacaklar" şeklinde konuştu.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN