Umre'ye 2. kez gideceklere ek vergi kaldırıldı

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Aygün, Suudi Arabistan'ın 3 yılda ikinci kez umreye gidecekler için getirdiği ek verginin kaldırıldığını bildirdi.

PAYLAŞ

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün, Suudi Arabistan'ın 3 yıl içinde ikinci kez umreye gidecekler için getirdiği 2 bin riyal ek verginin kaldırıldığını belirtti.

Aygün, açıklamasında, daha önce umreye gitmiş ve tekrar gitmek isteyen vatandaşlarımızdan geçen aydan bu yana 2 bin riyal civarında ek bir ücret alındığını hatırlatarak, "Dün Suudi Arabistan'dan ilgililer bizi arayıp müjde verdiler. Bu vergilerin artık alınmayacağını ifade ettiler." diyen Aygün, birkaç gün önce, daha önce umreye gitmiş olan vatandaşların bilgilerini sistem üzerinden kontrol ettiğimizde karşılarına çıkan ek verginin bugün itibarıyla çıkmadığını kaydetti.

Ek verginin bu sene itibarıyla kaldırılmış olduğunu ifade eden Aygün, bundan dolayı memnun olduklarını söyledi. 

Aygün, "Bizzat bu verginin kaldırılması hususunda Diyanet İşleri Başkanımız,Hac Bakanlığı'na doğrudan bir yazı yazdı. İlgililerle görüşüldü. Bizim de buradaki Suudi Arabistan'ın Sayın Büyükelçisiyle yoğun görüşmelerimiz olmuştu. Devletimizin de bu yönde girişimleri oldu. Sonuç itibarıyla alınan bu vergi kalktı. Vatandaşlarımız artık rahat bir şekilde, daha önce gittiğini de dikkate almaksızın müracaatlarını yapabilirler." dedi. 

"Vergi parası ödeyenler geri alabilecek"

Son bir ay içinde umreye giden vatandaşlardan Suudi Arabistan'ın aldığı verginin iadesi konusuna ilişkin ise Aygün, "Biz arkadaşlarımızla çalıştık. Bu şekilde vergi ödemek suretiyle umreye giden 130, 140 civarında vatandaşımız var. Suudi Arabistan'da ilgili yetkililerle görüşeceğiz. Eğer ödedikleri vergileri, tekrar almamız mümkünse alıp vatandaşlarımıza iade edeceğiz." diye konuştu. 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN