Uluslararası Kur'an-ı Kerim Kitabeti ve Hat müsabakası sonuçlandı

Kur'an-ı Kerim yazmaya teşvik etmek ve hat sanatına hizmet amacıyla, Diyanet, 'Türkiye 1. Uluslararası Kur'an-ı Kerim Kitabeti ve Hat Müsabakası' düzenledi.

PAYLAŞ

Kur’an-ı Kerim’in usûlüne uygun güzel bir eda ve sada ile okunması ve anlaşılmasının yanı sıra güzel bir hüsnü hat ile hatasız kitabeti için çalışma ortaya koyan Diyanet, uluslararası düzeyde bir hat yarışması düzenledi. Birincilik için 22 eser yarıştı.

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışmada, metinlerin Resm-i Osman-i nesih hattıyla yazılması istendi. Duhan, Necm, Rahman, Vakıa, Asr, Hümeze, Fil, Kureyş, Maun, Kevser, Kafirun, Nasr, Mesed, İhlas, Felak ve Nas Sureleri yazılacak metinler olarak belirlendi.

Söz konusu şartlara uygun olarak müsabakaya katılan 22 eser, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Sanat tarihçisi Prof. Uğur Derman, Hattatlar, Hüseyin Kutlu, Mehmet Özçay, Katar’dan Ubeyde Salih Elbenki ve Cezayir’den Muhammed Sefarbati’nin oluşturduğu jüri tarafından titizlikle incelendi.

Yarışmada Irak’tan Hadi Kadhim Nayyef birinci olurken, Filistin’den Ihab İbraheem Ahmed Thabet ikinci, Suriye’den Jouma Hamaher Mohammed üçüncü oldu.

Yarışmada dereceye giren hattatlara Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı ve yarışma jürisi refakatında Kur’an-ı Kerim yazdırılacak.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN