Türkiye-İsrail ilişkileri normalleşmesi sürecinde! Dini haberler

İsrail ile en son 2010 yılında yapılan siyasi istişareler bugün Ankara'da yeniden başladı.

PAYLAŞ

Şalom gazetesinin haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Yuval Rotem de, salı günü sosyal medya hesabından konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada; “Altı yıldan sonra ilk Türkiye – İsrail ikili diyalogu için Ankara ve İstanbul’a gidiyorum. Bu ziyaret, ilerleme konusunda önemli bir adım” dedi. Rotem, Ankara temaslarından hemen ardından İstanbul’a gelerek İstanbul Valisi ile görüşecek.

İsrail Dışişleri de ziyaretin amacı ile ilgili yapmış oldukları açıklamada; “ikili ekonomik, diplomatik ve kültürel ilişkileri güçlendirmek” istediklerini söyledi. Açıklamada; “İki ülke arasındaki sağlam diyalog, bölgede istikrarın artmasına zemin yaratacaktır” denildi. Siyasi platformda diyalogu başlamasıyla normalleşme sürecinde, çok boyutlu ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımlar atılması ve karşılıklı ziyaretlerin artması hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı İsrail’e gidiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 7-8 Şubat tarihlerinde İsrail'e gidecek. Avcı, Mavi Marmara sonrası İsrail'i ziyaret eden ilk bakan olması bekleniyor. Tel Aviv'de düzenlene Akdeniz Turizm Fuarına katılacak olan Bakan Avcı, İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ile de temaslarda bulunacak.

Türk ve İsrailli turizmcilerle biraraya gelmesi beklenen Avcı, Tel Aviv Kültür Merkezi ve Anadolu Ajansı’nın düzenlediği 'Türkiye-İsrail İlişkileri Fotoğraf Sergisi' açılışına katılacak ve bu arada Türk Yahudilerinin Yafo’da kurduğu Türk Kültür Evinin açılışını yapacak.

10 ŞEHİT VERDİĞİMİZ MAVİ MARMARA DAVASI DÜŞÜRÜLDÜ!

Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010 yılında İsrail askerlerinin gerçekleştirdiği ve 10 Türk vatandaşının şehit edildiği saldırıya ilişkin Türk adaleti, TBMM'den geçen Türkiye İsrail anlaşmasına gerekçe göstererek geçtiğimiz ay davanın düşürülmesine karar verilmişti. Yargılananlar arasında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi'nin de yer aldığı dört teröristin davasının düşürülmesine, sanıklar hakkında yakalama kararının kaldırılmasına hükmedildi.

Oy birliğiyle verilen kararda, "İsrail devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki anlaşmanın 4. maddesinin 2. cümlesiyle 'Her halükarda bu anlaşma İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak, kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye'de yapılmış ve yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır' hükmü dikkate alındığında kovuşturmaya engel şart getirildiği ve bu şartın gerçekleşmeyeceği anlaşıldığından mahkememizde görülmekte olan bu kamu davasının düşürülmesine" hükmedildiği belirtildi.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN