Trump'ın vize yasağı ABD İç Güvenlik Bakanlığınca askıya alındı

Başkan Donald Trump'ın yedi Müslüman ülke vatandaşlarına vize ve ülkeye giriş yasağı uygulayan Başkanlık Kararnamesi ABD İç Güvenlik Bakanlığınca askıya alındı.

PAYLAŞ

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü Gilllian Christensan yapmış olduğu açıklamada, "Söz konusu kararnameden kaynaklı tüm eylemler askıya aldı.” ifadesini kullandı. Sözcü, bu eylemlere söz konusu kararnameden etkilenen yolcuların havacılık şirketlerine bildirilmesinin de dahil olduğunu kaydetti. 

İç Güvenlik Bakanlığının açıklamasının ardından benzer bir açıklama da Dışişlerinden geldi. Amerikan medyasına konuşan Dışişleri yetkilileri, yedi ülke vatandaşına vize ve giriş yasağı uygulayan kararnamenin vizesi olan yedi ülke vatandaşının vizelerinin iptali ile ilgili hükümleri askıya aldığını açıkladı. İsmi açıklanmayan bir Dışişleri yetkilisi, "Vizelerin geri alınması hükmünü geri çektik. Vizeleri iptal edilmemiş ve ellerinde geçerli vizesi olan kişiler şimdi seyahat edebilirler.” ifadelerine yer verdi. 

Federal yargıç Robart, vize yasağının ABD genelinde geçici olarak durdurulmasına karar vermişti. Bu kararın ardından Beyaz Saray’da, ABD Adalet Bakanlığının “mümkün olan en kısa sürede” Başkan Trump’ın kararnamesini tekrar uygulanacağını belirten bir açıklama yapmıştı. 

Trump’ın geçen hafta cuma günü imzaladığı Başkanlık Kararnamesi ile; Suriye, Irak, Libya, İran, Yemen ve Somali olmak üzere yedi ülke vatandaşlarına vize verilmesi ve bu ülkelerden gelenlerin ülkeye alınmaması talimatını içeriyordu. Ayrıca kararname Suriye’den mülteci alımını da askıya alıyordu. Trump’ın bu kararı ülke çapında protestolara yol açtı. Yeni başkan bu kararından dolayı içerden ve dışardan pek çok siyasi liderin tepkisi ile karşı karşıya kaldı.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN