TOKİ'nin 100 Bin Sosyal Konut Projesine Katılmak Caiz mi?

İhsan Şenocak milyonlarca Müslümanın beklediği TOKİ'nin 100 bin Sosyal Konut Projesi ile ilgili Youtube'de kendi hesabından açıklama yaptı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

İhsan Şenocak Youtube'den yaptığı açıklamada:

"TOKİ'nin 100 bin konut projesi hakkaten dar gelirli insanlar için milletimiz için sevindirici bir proje. Yani insanlar çalışıyorlar bir ev sahibi olmak için yıllarca uğraşıyorlar. Devlet bu noktada fedekarlık gösterdi. İnsanlar belki ömür boyu daireye sahip olamayacaklar. Bu şekilde devletin sunmuş olduğu imkanla daire sahibi olabilirler, olacaklar. Sevinenler var, seviniyorlar. Haliyle her gün şu kadar telefon geliyor. Mail yoluyla bu caiz midir? Bu şekilde daire alabilir miyiz diye. 

Arkadaşlar evet bu olumlu bir proje yani dar gelirli insanların buradan daire alabilmeleri, edinebilmeleri adına. fakat bir de meselenin fıkhi yönü var; caiz mi değil mi? diye. bazı kardeşlerimiz diyorlar ki, burda iki tane kurum var. İkisi de devlete ait. Birisi banka diğeri TOKİ. Dolayısıyla birinden diğerine para intikal edeceğinden dolayı burda faiz işlemi olmaz, ikisi de devlete ait olduğundan dolayı. Açıkça banka oran telaffuz ediyor; 0,49 diyor.

TOKİ'nin 100 bin Sosyal Konut Kredisinde Açıkça Faiz Vardır

Bu şekilde gidecek insanlar kredi alacaklar, borçlanacaklar, ne kadar alacaklar bunu 240 ay oraya 0,49 faizle geri ödemiş olacaklar. Yani açıkça faiz var burda. Peki bu iki kurum ikisinin de devlete ait olması bağlı olması faiz problemini ortadan kaldırır mı? Kaldırmaz. İki ayrı kurum var  Yani biz bunların ikisini de devlet bağlı diye tek tüzel kişilik diye değerlendiremeyiz. Fıkhi açıdan da değerlendiremeyiz, hukuki bugün Türkiye'deki mevcut sistem açısından da değerlendiremeyiz. 

İhsan Şenocak Hocanın konuyla ilgili konuşmasını videomuzdan takip edebilirsiniz. 

 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN