Timurtaş Hoca Kimdir?

Timurtaş Uçar Hoca Efendi Kimdir?

PAYLAŞ

1944 yılında Elazığ ilinin Sivrice ilçesi Uslu Köyü'nde doğdu. İmam Hatip Lisesi’ni Elazığ'da tamamladıktan sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'ne girdi. Öğrenciliği sırasında başladığı vaazlar herkesin dikkatini çekti. Timurtaş Hoca Malatya vaizliği ve Muş müftü vekilliği yaptı.

Süleyman Ateş Diyanet İşleri Başkanı olduktan sonra 1976'da Timurtaş Hoca İstanbul Müftü Baş Muavini oldu. Sonra Şehzadebaşı, Eminönü Yeni Camii'ndeki vaazları her kesimden büyük ilgi gördü. Her vaazlarında camiler tıklım tıklım doldu.

Timurtaş Hoca 1980 ihtilalinin hemen akabinde vaizlikten alınıp Beykoz Çavuşbaşı köyüne imam olarak gönderildi.

1990 yılında Ümraniye İMESS Camii

1999 yılında, 32 yıl emek verdiği Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan emekli oldu.

Timurtaş hoca hiçbir zaman köşesine çekilmedi. Hakkı haykırmaktan hiçbir zaman geri kalmadı ölünceye kadar İslam'ı anlattı. Hiç bir zaman yılmadı. 

Sözünü sakınmayan bir mücahid, zikir ve şükrü dilinden düşürmeyen, maruz kaldığı soruşturmalara, kovuşturmalara, mahpusluğa hatta işkencelere karşı sabırlıydı. Açılmış olan onlarca hukukî davadan beraat eden hoca efendi, henüz küçük yaşlarında, öğrenciyken başladığı sohbetlerini vefâtına dek sürdürdü. Kasetleri ve sohbet kayıtlarıyla, vefâtından sonra da çokça dinlendi ve hâlâ da dinlenilmektedir.

Timurtaş Hoca 20 Ocak 2000'de ebedi aleme irtihal etti. Rabbim rahmeti ile muamele eylesin. Mekânı cennet makamı âli olsun. Ruhu şad olsun inşallah. Cennette Peygamber Efendimize komşu olsun inşallah.

 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN