Taşradaki murakıplar FETÖ'ye kurban edilmesin!

Taşrada görev yapan murakıplar, FETÖ soruşturmasıyla ilgili sıkıntılarını dile getirdiler.

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tüm illerde başlattığı FETÖ/PDY soruşturmaları hızlı bir şekilde devam etmekte olup taşra teşkilatlarında bu soruşturmalar büyük sıkıntı oluşturmakta. Taşralarda görevli murakıplar bu soruşturmalarla ilgili olarak dini haberler sitemize kaygılarını dile getirdiler.

Diğer kurumlar, FETÖ soruşturmalarını kurum içindeki gerek teftiş kurulları gerek müfettişler gerekse iç denetçiler kanalıyla yürütürken taşradaki murakıplar ellerindeki kısıtlı yetkiyle soruşturma yürütmeye çalışmaktalar.  

Diyanet teşkilatının müfettişleri ancak merkezdeki soruşturmalara yettiği için taşradaki soruşturmaların tamamı murakıplara yıkılmış durumda. Murakıplar, “Bu soruşturmaları yapmaktan kaçınmıyoruz fakat yıllardır yetkilerimizde yapılan kısıtlamalar bizim elimizi kolumuzu bağlamaktadır,” şeklinde sıkıntılarını dile getirmekteler. Murakıplar, “Karşımızda büyük bir olay var ve bu olaylar karşısında hiçbir güvencemiz yok. Diyanet İşleri Başkanlığı biran evvel murakıplarla ilgili kanunda değişiklik yaparak, biz murakıpların FETÖ soruşturması kapsamında feda edilmemesini ve güvencemizin sağlanmasını istiyoruz.” dediler. Biz de Diyanet İşlei Başkanlığı'na soruyoruz, bugün bu soruşturmaları yürüten savcılar bir ömür ailelerine ve kendilerine koruma isterken henüz teftiş ve denetmen yetkisi olmayan murakıpların bu işini içine çekilmesine karşılık murakıpların ve ailelerin güvenliği ile alakalı ne gibi tedbirler alındı? Diyanet yetkililerinin vakit kaybetmeden murakıpların yetkileri ile ilgili gerekli kanun değişikliğine giderek onların ellerini güçlendirmeli ve can güvenliklerinin sağlanması hususunda gerekli çalışmaları yapmalıdırlar. 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN