Taşerona kadro ve sicil affı düzenlemesinde sona gelindi

Esnaf ve taşeron işçilerinin uzun süredir tamamlanmasını beklediği sicil affı ve taşeron çalışmalarında sona gelindi.

PAYLAŞ

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, banka borcu olan, çek veya senedini ödeyemeyen firmalara,  yeniden yapılandırma hakkı getirerek, sicillerini temizleme imkanı verdiklerini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci'nin “Ticarette beyaz bir sayfa açılacak” ifadeleriyle duyurduğu, sicil affı düzenlemesi Akşam saatlerinde TBMM'ye sunuldu. TBMM'ye gönderilen torba kanun tasarısında sadece sicil affı değil bunun yanı sıra; son açıklanan teşvik paketinin düzenlemeleri ve 30 yıldan fazla çalışan memurların emeklilik ikramiyeleri de yer almakta.

6 AY SÜRE ŞARTI GETİRİLİYOR

TBMM’ye sunulan tasarıda yer alan düzenlemeye göre, sicil affının uygulanabilmesi için belli kriterler aranacak. Buna göre yasa yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içinde borç ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtlar sicil affı kapsamına girecek. Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar, sicil affından yararlanan gerçek ve tüzel kişilere kullandırdıkları kredilerden nedeniyle cezai sorumluluk taşımayacak.

Tasarıya göre 30 yıldan fazla hizmetleri bulunan memurların emeklilik ikramiyeleri maddesi de yer aldı. Söz konusu tasarıdaki düzenleme, Anayasa Mahkemesi'nin ilgili maddeyi iptal etmesinden dolayı, uzun süredir hükümetin gündemindeydi.

Bu tasarıya göre, 30 yıldan fazla hizmeti bulunan ve bunun karşılığında 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi ödenen memurlar 1 yıl içinde başvurmaları halinde ödeme yapılacak. Bu durumda olan memurlara 3 ay içinde 7 bin 500 TL'ye kadar ödeme yapılacak, kalan kısım olduğu takdirde bu da faiziyle birlikte 1 yıl sonra ödenecek.

TAŞERONA KADRO TASLAĞI HAZIR

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yasa taslağının kurumlarla paylaşıldığını belirterek, kurumların görüşlerinin ardından tekrar Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını belirtti.

Maliye Bakanı Ağbal, taşerona kadro verilmesinin mutfak çalışmasında belli bir aşamaya gelindiklerini açıkladı. Bu konudaki taslak çalışmasını kurumlarla paylaştıklarını belirten Ağbal, “Kurumlarımızdan da gelecek görüşlere göre belli bir noktaya getirdikten sonra tekrar Bakanlar Kurulunda değerlendireceğiz” dedi. Ağbal, CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya'nın bütçe görüşmelerinde gündeme taşıdığı taşerona kadro konusunda:

“Taşeron firma yanında çalışan arkadaşlarımızla ilgili görevli bakanlık olarak biz çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili başta Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı olmak üzere diğer ilgili bakanlıklarla birlikte çalışmaları yürüttük. Sağlık Bakanlığıyla, üniversitelerle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla ve taşeron firma elemanı çalıştıran diğer kamu kurumlarından bilgileri topladık. Geçiş düzenlemesine personelin tanımını yapma konusunda ek çalışmalarımız oldu. Çünkü kurumlarda birbirinden çok farklı sözleşme türleri var”

Bir geçiş düzenlemesinin mutlaka bir başlangıç tarihi olması gerektiğini belirten Ağbal, “Bu tarihin belirlenmesine dönük kurumlardan bilgiler topladık. Bir de kurumsal kapsam olarak hangi kurumlar bu çalışmanın içerisinde olmalıdır? Sadece merkezi yönetim bütçesine dair idareler değil daha geniş bir kapsamda idarelerden bilgileri derledik; mutfak veya teknik çalışmayı belli bir aşamaya getirdik. Yasa taslağı çalışmasını da kurumlarımızla paylaştık. Kurumlarımızdan da gelecek görüşlere göre tekrar Bakanlar Kurulu'nda değerlendireceğiz” dedi.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN