Tarçının İnanılmaz Faydaları!

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, labirentte yollarını bulamayan farelerin bir ay tarçın yedikten sonra labirentteki yolları çok kolay buldukları görüldü.

PAYLAŞ

Tarçın öğrenme kabiliyetimizi artırmaya yardımcı olabilir

Öğrenme konusunda sorun yaşıyorsanız belki daha fazla tarçın yemeyi denemek isteyebilirsiniz.  Rush Üniversitesi ve Chicago’daki Jesse Brown VA Tıp Merkezi’nde, bir sinirbilimci olan Dr. Kalipada Pahan yaptığı yeni araştırmalarına göre;  önceden “yavaş öğrenen” farelerin, bir ay boyunca baharatı yuttuktan sonra labirentlerde yollarını bulmada daha başarılı olduklarını buldu.

Pahan ve meslektaşları başlangıçta farelerin labirentteki testinde, zayıf öğrencileri iyi öğrencilerden ayırmaya başladılar. Zayıf öğrenciler daha fazla hatalı dönüş yapmaya meyillidir ve labirentin sonunda yiyecek ödülünü bulmaları uzun sürdü. –Ortalama 150 saniye- Bir ay boyunca tarçın yedikten sonra nasıl oldu da onların labirent çözme süreleri yaklaşık 60 saniyeye indi. Bu iyi öğrencilerin performansıyla aynı doğrultudaydı.

Buradaki sır, görünüşe göre tarçının içerisinde bulunan sinnamaldehit de dahil olmak üzere baharatın ayırıcı kokusunu ve tadını veren çeşitli bileşiklerde yatıyor. Bu bileşikler, karaciğer tarafından sodyum benzoat olarak bilinen, daha sonra beynin içine giren bir kimyasal madde ile metabolize ediliyor. Orada, belleğin sorumlusu olan beynin parçası olan hipokampusta plastikliği uyarıyor.

Ayrıca, iki grubun farelerinin beyinleri incelendiğinde, zayıf öğrencilerin başlangıçta GABRA5 proteinden daha fazla ve CREB den daha az proteine sahip oldukları bulundu. Ancak tarçın işlemi tamamlandıktan sonra bu proteinler iyi öğrencilerinkilerle aynı seviyedeydi.

Dahası, sodyum benzoatın beyin hücrelerinin yapısal bütünlüğünü artırdığı ve birbirleriyle daha iyi iletişim kurabildikleri bulunmuştur.

Pahan, tarçının sadece öğrencilerin öğrenme yeteneklerini arttırmak için değil, aynı zamanda Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi durumların tedavisinde de kullanılabileceğini umuyor. Şu anda klinik denemeler planlanmaktadır.

Araştırmaya ilişkin bir makale son Journal of Neuroimmune Pharmacology'de yayınlandı.

Kaynak: US Department of Veterans Affairs

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN