Şehit yakınları ve yaralananlar maaş alacak!

15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların yakınları ile yaralananlara en düşük 3 bin 203 lira maaş verilecek.

PAYLAŞ

15 Temmuz'daki darbe girişiminde şehit olanların yakınları ile yaralananlar en düşük 3 bin 203 lira maaş alacak. Şehitlerin yakınlarına 88 bin 600 lira da tazminat verilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Fetullahçı Terör  Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine karşı mücadele sırasında şehit düşenlerin  yakınları ile gazi olanlara, vazife malullüğü aylığı verilecek.

Bağlanacak en düşük aylık tutarı 3 bin 203 lira olurken, şehitlerin  kanuni mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 lira  nakit ödeme yapılacak.

SGK'nın internet sitesinde yer alan duyuruda, 15 Temmuz gecesi  darbecilerle mücadele ettiği sırada şehit düşenlerin yakınları ya da gazi  olanlara belli haklar tanındığı bildirildi.

Buna göre, hayatını kaybeden veya malul hale gelen sivil  vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine SGK  tarafından aylık bağlanacak.

Aylık işlemlerinde, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak  ancak terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler gibi yüksek derece ve kademe  üzerinden hesaplama yapılacak. Bu çerçevede, bağlanacak en düşük aylık tutarı 3  bin 203 lira olacak.

Hayatını kaybeden veya aylık almaktayken vefat edenlerin hak  sahiplerine, şehit veya gazi için ödenecek vazife malullüğü aylığı, herhangi  kesinti olmaksızın tam olarak verilecek.

Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç  malullere 177 bin 192 lira, diğer malullere ise malullük derecelerine göre 66 bin  447 ila 22 bin 149 lira arasında, yaralananlara da 17 bin 719 lirayı geçmemek  üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda nakdi tazminat ödenecek.

Kamu personeli (memur) olanlardan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık  Sigortası Kanunu'nun 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında  bulunanlardan, hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek devlet  memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl  hizmet yapmış gibi SGK tarafından emekli ikramiyeleri ödenecek.

Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150  bin 613 lira, diğer malullere ise 101 bin 885 lira tutarında ek tazminat, nakdi  tazminat ödemesini yapan kurumlarca verilecek.

HER TÜRLÜ İYİLEŞTİRİCİ ARAÇ VE GEREÇLER KARŞILANACAK

Hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi ile anne, baba  veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam 2 kişi kamuda istihdam edilecek.

Malullerin ise kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya  çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere 1 kişi kamuda işe  yerleştirilecek.

Aylık bağlananların ilaç, ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve  gereçleri ile yardımcı üreme yöntemi ve tedavilerinde katılım payı ve ilave ücret  alınmayacak. Aylık bağlanan malullerin sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları  her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri, herhangi bir  kısıtlama getirilmeksizin SGK tarafından karşılanacak.

Yaralananların tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri  kesinleşinceye kadar sağlanacak sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmayacak.  Ayrıca tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar geçen  sürede verilen sağlık hizmetleri ve diğer haklardan aylık bağlanmış olanlar gibi  yararlandırılacak.

94 BİN LİRA TUTARINDA FAİZSİZ KONUT KREDİSİ VERİLECEK

Başkasının yardım ve desteği bulunmadan yaşamak için gereken  hareketleri yapamayacak derecede malul olan gazilere, asgari ücretin net  tutarının iki katı kadar (bugün itibarıyla 2 bin 354,92) aylık bakım ücreti  ödenecek.

Şehit düşenlerin yakınları ile gazi olanlara, 2016 itibarıyla 94 bin  lira tutarında faizsiz konut kredisinden yararlanabilecek.

Şehit ve gazilerin çocuklarına ilköğrenimde bin 398 lira, lisede 2 bin  98 lira, yükseköğrenimde ise 2 bin 797 lira tutarında yılda bir defa eğitim  öğretim yardımı ödenecek. Ayrıca maluliyet derecelerine göre 2017 yılında ek  ödeme yapılacak.

Şehit ve gazilerin kendileri ile hak sahipleri, yurt içinde TCDD'de,  deniz yolları şehir hatlarında ve belediye toplu taşıma araçları ile belediye  tarafından kurulan şirketler veya özel firmalar aracılığıyla yaptırılan toplu  taşıma işinde kullanılan araçlarda ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecek.

Şehit ve gazilerin kendileri ile hak sahipleri, tahakkuk ettirilecek  su ücreti yüzde 50'den az indirim içermemek üzere belediye meclisleri tarafından  belirlenecek tarife üzerinden ve indirim oranı yüzde 40'ı geçmemek üzere  belirlenen elektrik tarifeleri üzerinden indirimli su ve elektrik kullanım  hakkına sahip olacak.

Şehit olanların yakınları ile gazilerin tüm bu haklardan  yararlanabilmeleri için öncelikle valiliklere bu haklardan yararlanmak için  başvuruda bulunmaları gerekecek.

 

Kaynak: AA

Dini Haberler

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN