RTÜK, televizyon dizilerine para cezası!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 'Kalbimdeki Deniz', 'Arka Sokaklar', 'Anne', 'İçerde' ve 'Kırgın Çiçekler' dizilerine para cezası verdi.

PAYLAŞ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), aile yapısı, kültürel ve ahlaki değerlere aykırı ve cinsellik ağırlıklı içerikler; çocuk istismarı, çocuğa ve kadına yönelik şiddet, argo ifadeler; alkol ürünlerinin özendirici bir şekilde gösterilmesi nedeniyle "Arka Sokaklar", "Anne", "Kırgın Çiçekler", "Kalbimdeki Deniz" ve "İçerde" dizilerine para cezası verdi.

RTÜK yetkililerinin verdiği bilgiye göre, son bir yıllık içinde vatandaşlardan televizyon yayınlarıyla ilgili binlerce şikayet geldi.

Üst Kurula, gerek "444 1 178" çağrı hattı, gerek web sayfası, e-posta adresi, gerekse Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden gelen bildirimlerin büyük bir kısmını dizilerle ilgili şikayetler oluşturuyor.

Şikayetler, genellikle aile yapısı, kültürel ve ahlaki değerler ile şiddet ve cinsellik üzerine olduğu görüldü. Bunun üzerine 21 Aralık'ta toplanan üst kurul toplantıda, evlilik programlarından sonra bu sefer de televizyon dizilerini masaya yatırdı.

aile yapısı, kültürel ve ahlaki değerlere aykırı ve cinsellik ağırlıklı içerikler; çocuk istismarı, çocuğa ve kadına yönelik şiddet, argo ifadeler; alkol ürünlerinin özendirici bir şekilde gösterilmesi nedeniyle Kanal D'de yayınlanan "Arka Sokaklar”, Fox TV'de yayınlanan "Kalbimdeki Deniz", Star TV'de yayınlanan "Anne", ATV'de yayınlanan "Kırgın Çiçekler" ve Show TV’de yayınlanan "İçerde" dizilerine para cezası verildi.

Cezalar, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin 2. bendinde yer alan "Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz." hükmünü ihlalden dolayı verildi. AA

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN