Özel Kuvvetler Komutanlığı'na FETÖ operasyonu

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda FETÖ ile bağlantısı tespit edilen yaklaşık 90 asker, soruşturma kapsamında tutuklandı.

PAYLAŞ

15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimi sırasında cuntacı Tuğgeneral Semih Terzi ile emrindeki bir kısım asker tarafından ele geçirilmeye çalışılan Özel Kuvvetler Komutanlığı, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, darbeye karışan personelini belirlemek için çalışma başlattı.

Gelen bilgilere göre, bu kapsamda, FETÖ’cü olanların tespit edilebilmesi için Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bir komisyon oluşturuldu. Özel Kuvvetler Karargahının kamera kayıtları ve personel kimlik kartlarıyla yapılan giriş-çıkışlara ilişkin bilgiler incelemeye alındı. Komisyon, şüphelendiği darbeci personeli, idari soruşturma kapsamında "mülakata" aldı. Darbe teşebbüsüne karıştığı tespit edilen askerler, adli işlem için Gölbaşı Emniyet Müdürlüğü'ne sevk edildi. 

Emniyetteki işlemlerin ardından şüpheliler, soruşturmayı yürüten savcılara ifade verdi. Şu ana kadar darbe girişimine karıştığı iddiası ile yaklaşık 90 personel tutuklandı.  Söz konusu bazı askerlerin ifadelerinde, "etkin pişmanlık hükümlerinden" yararlanmak istediklerini söyledikleri bildirildi.

Diğer taraftan Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nca darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında şu ana kadar 3'ü emniyet mensubu, 96'sı asker, 5'i sivil olmak üzere toplam 104 şüpheli tutuklandı, 4 zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı. 12 şüphelinin de emniyetteki işlemleri devam etmekte. 

AA

 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN