ÖSYM' ye büyük tepki: 'Sınav ücreti mi alıyorsunuz kâr amaçlı işletme mi işletiyorsunuz?'

Mil-Diyanetsen Genel Başkanı Celaleddin GÜL, yayımladığı basın bildirisinde ÖSYM' ye 'Sınav ücreti mi alıyorsunuz kâr amaçlı işletme mi işletiyorsunuz?' dedi.

PAYLAŞ

ÖSYM tarafından her sene yapılan MBSTS Sınavının 2020 ücreti 170,00 TL olarak açıklandı. Tek oturumdan oluşan bir sınava ÖSYM’nin belirlediği bu fahiş yüksek ücret tamamen ÖSYM’nin sınav fırsatçılığıdır. Ülkemizin içerisinden geçtiği ekonomik kriz ve %3’ler gibi yapılan memur maaş artışları henüz tazeliğini korurken, Din hizmetleri sınıfında yapılan kurum içi mesleki bilgileri belirleme seviye tespit sınavı'nın (MBSTS) Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ÖSYM'ye geçmesi ile birlikte, sınav ücretleri nerdeyse iki katına çıkmış ve bu durum, kurum içerisinde ciddi huzursuzluklara sebep olmuştur. 

 

 Sınavın sadece belirlenen bazı büyük illerde yapılması ve çevre illerden sınava katılacak olan personelin, bir gün önceden şehre gelip konaklama durumu da göz önünde bulundurulduğunda, yol, konaklama ve sınav ücreti ile birlikte sınava katılacak bir personelin maliyeti yaklaşık 500 TL’yi bulmaktadır.

 

Görevlilerimizin büyük tepkisini çeken bu ücretlendirmenin ÖSYM tarafından makul bir seviyeye çekilmesini, şayet ÖSYM tarafından iyileştirme yapılamıyor ise, sınavların tekrar kurum içerisinde ve makul ücretler seviyesinde yapılmasını talep ediyoruz. 

 

Din hizmeti gibi hassas bir görevi en güzel şekliyle yerine getiren Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sınavı da ÖSYM’den daha güzel yapabilecek bir kadroya ve alt yapıya sahiptir elhamdulillah. Din görevlileri olarak bu ve benzeri sınavların artık personelimizin mağduriyetine yol vermeden başkanlığımızca yapılmasını, sınavların herkesin görev yaptığı şehir merkezlerinde yapılmasını din görevlerimiz’ın adına başkanlığımız yetkililerinden talep ediyoruz. 

Celaleddin GÜL 

Genel Başkan

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN