One minute! Mavi Marmara Davası Düştü

Şehitlerimizin kanı yerde kaldı. İsraille yapılan anlaşma ile Mavi Marmara davası düşürülmüş oldu.

PAYLAŞ

Akdeniz'in uluslararası sularında, Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıyla ilgili, aralarında o dönemde İsrail Genelkurmay Başkanı olan Rau Aluf Gabiel Ashknazi'nin de bulunduğu 4 sanığın yargılandığı davanın İsrail devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşma şartları gereği düşürülmesine karar verildi. Mahkeme heyeti, şehit yakınlarına adeta "one minute!" dedi.

İstanbul 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hüküm açıkladığı sırada yalnızca sanıkların 2 avukatı hazır bulundu. Müşteki ve mağdurlar ile avukatları, heyeti protesto ederek karar açıklandığı sırada duruşmayı terk ettiler.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, İsrail devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki anlaşmanın 4’üncü maddesinin 2’inci cümlesine işaret ederek;

“Her halükarda bu anlaşma İsrail’in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak, kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye’de yapılmış ve yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır” hükmüne istinaden, anlaşmanın bu maddesini dikkate alarak yargılamaya engel şartı getirildiğini belirtti. Bu şartın gerçekleşmeyeceğinin anlaşıldığını kaydeden mahkeme, görülmekte olan bu kamu davasının düşürülmesine hükmetti.

Karar sonucu sanıklar hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı
Mahkeme heyeti, düşme kararının gereği olarak sanıklar hakkında çıkarılan kırmızı bültenlerin geri alınmasına oy birliğiyle hükmetti. Mahkeme heyeti, yargılama masraflarının kamu üzerinde bırakılmasını kararlaştırarak tarafların itiraz hakları bulunduğunu hatırlattı.

Bugün saat 14.00’te gergin başlayan ve gün boyu süren duruşmada, müştekilerden Adem Özköse’nin usule uymadığı gerekçesiyle mahkeme başkanı salonda çıkması talimatı verdi. Özköse çıkmak istemeyince salon bir anda karıştı, avukatlar ve izleyiciler mahkemeyi protesto etti. Yaşanan gerginlik üzerine Çevik Kuvvet ekipleri eşliğinde duruşma salonu boşaltıldı. Duruşmayı terk eden kalabalık, adliye içerisinde bir süre slogan attıktan sonra çıktı.
 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN