Öğleden sonra yapılan uyku yaşlılarda hafıza ve bilinci iyileştiriyor

Amerikan Geriatri Derneği'nin yaşlı Çinli'ler üzerinde yapmış olduğu bir araştırmaya göre, öğleden sonra yapılan 1 saatlik uykunun hafıza ve bilinci iyileştirdiği görüldü.

PAYLAŞ

İnsanlar yaşlanırken, hafızalarını korumanın yanı sıra açıkça düşünme ve karar verme yeteneğinin de diri kalması önemli bir hedeftir. Araştırmacılar, yaşlı erişkinlerin sağlıklı zihinsel işlevlerini sürdürmelerinde uykuda önemli bir rol oynadığını belirttiler.

Son zamanlarda, araştırmacılar 65 yaş ve üstü yaklaşık 3,000 Çinli yetişkinin, öğleden sonra kestirmenin zihinsel sağlık üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını öğrenmek için incelemelerde bulundu. Onların bu çalışması Amerikan Geriatri Derneği Dergisinde yayınlandı.

Araştırmadaki insanların yaklaşık yüzde 60'ı öğle yemeğinden sonra şekerleme yaptılar. Çoğu kişi yaklaşık yaklaşık 30 dakika ile 90 dakikadan fazladan şekerleme yaptı

Katılımcılar zihinsel durumlarını değerlendirmek için birkaç test gerçekleştirdiler. Basit soruları yanıtladılar - tarih, mevsim mevsimi, vb. gibi sorular- ve bazı temel matematik problemleri gördüler. Katılımcılardan ayrıca kelimeleri ezberlemek ve geri çağırmak istendi ve basit geometrik şekillerin çizimlerini kopyalamaları istendi. Son olarak, bu yaşlı Çinli yetişkinlere uyuklama ve gece uykusu alışkanlıkları hakkında sorular soruldu.

Çalışmanın sonuçlarına göre, öğle yemeğinden sonra bir saat uzunluğunda kestiren insanlar, zihinsel testlerde şekerleme yapmayanlara kıyasla daha iyi sonuç verdi. Yaklaşık bir saat uyurken, kısa veya uzun dinlenme alanlarından daha iyi sonuç verdi. Uykuya dalmayan, kısa uykuları veya uzun uyuklama görmeyen insanlar, zihinsel yeteneklerinde 4 ile 6 kat daha fazla düşüş yaşıyordu.

Bilim adamlarına günaydın diyoruz!

Efendimiz (aleyhissalatü vesselam) öğleden sonraları istirahat ederdi.

Hz. Peygamber (sa) öğle namazını kıldıktan sonra, bir miktar uyur, ‘kaylule’ yaparlardı. Nitekim, Hz. Peygamber'in kaylûleden, "güzel bir âdet" diye söz ettiği (Deylemî, IV, 266) zaman zaman süt teyzesi Ümmü Haram veya Enes'in annesi Ümmü Süleym gibi yakınlarının evinde kaylûle yaptığı rivayet edilir. (İbn Hacer, Fethu’l-bari, XI, 72)

Yine Resûl-i Ekrem, gecenin bir bölümünü ibadet için ayıranların gündüz kaylûle yaparak geceye zinde girmelerini tavsiye etmiştir. (İbn Mâce, Sıyâm, 22)

Bilmeyen veya unutan müslümanlara hatırlatmış olalım. Peygamber Efendimizin sünnetine uyalım ve onu yaygınlaştıralım inşaallahü teala...

 

ABOUT THIS NEUROSCIENCE RESEARCH ARTICLE

Source: Daniel E. Trucil – American Geriatrics Society

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN