Muhammed Mursi'nin idam kararı temyiz mahkemesinde bozuldu

Mısır'da yapılan askeri darbeyle hapse atılan ve hakkında idam kararı verilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin temyiz mahkemesi tarafından idam kararı bozuldu.

PAYLAŞ

Mısır'da, darbeyle devrilen ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi hakkında yüksek mahkeme kararını açıkladı.

Açıklanan karara göre, daha önce verilen idam kararı bozularak yeniden yargılanması isteniyor.

Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından Cumhurbaşkanı seçilen Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi, seçilmesinin hemen ardından 2013 yılındaki askeri darbeyle koltuğundan olmuş ve Haziran 2015’te de idam cezasına çarptırılmıştı.

Muhammed Mursi, Mübarek'i deviren ayaklanma sırasında '11 hapishane ve karakola saldırarak üç subayı kaçırmak'tan yargılanıyordu. Bir değer suçlama ise, İslamcı militanların kaçışına yardım etmek.

Mısır Mahkemesi, Mursi'yle birlikte yargılanan isimlerden 106'sı hakkında da idama karar vermişti. Mursi yönetimi darbeyle devrildiğinden beri Mısır'da Müslüman Kardeşler örgütünün binlerce üyesi tutuklandı, ayrıca yüzlercesi idama mahkum edildi.

Mursi, 'casusluk yapmak, Mısır'da Hamas, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları'yla birlikte saldırılar planlamak, Al Jazeera televizyonu aracılığıyla Katar'a devlet sırlarını sızdırarak ülke güvenliğini tehlikeye atmak' suçlamaları nedeniyle yargılanıyordu. 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN