Milli Eğitim Bakanlığı 20 binin üstünde öğretmen alınacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 20 binin üstünde öğretmen alınacağını açıkladı.

PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada "Açığa alınan öğretmenlerin sayısı ve bir de bu özel okullar devlete geçtikten sonraki ihtiyaç olan öğretmen sayısı kadar öğretmen alımı yapılacaktır. Bu da takriben 20 binin üstünde bir rakam demektir, ilerleyen süreçte bu rakamlar kesinleşecektir." dedi.

Sözleşmeli ve mülakata göre öğretmen alımı

Sivas Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden demokrasi nöbetinde halkla bir araya gelen Yılmaz, bir basın mensubunun, FETÖ'nün darbe girişimi kapsamında lisansı iptal edilen ve açığa alınan öğretmenlerin yerine bu yıl atama yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine, sözleşmeli ve mülakata bağlı öğretmen alımının yapılacağını belirtti.

Öğretmen alımının daha önce şubat ayı olarak açıklandığını ancak yeni çıkan durum üzerine bunu öne çekeceklerini söyleyen Yılmaz, "Biliyorsunuz bugüne kadar Milli Eğitim Bakanı olarak öğretmen alımımızın sözleşmeli ve mülakata bağlı olarak şubat ayında olacağını belirtmiştim. Ancak yeni çıkan durum karşısında, kamu görevinden ilişiği kesilecek olan öğretmenlerin yerine bu yıl öğretmen alımı yapacağız. Dolayısıyla birinci husus bu. 2016 yılında sözleşmeli ve mülakatla öğretmen alacağız." diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, FETÖ'ye bağlı kapatılan okulların ve bu okuldaki öğrencilerin durumu hakkında soru sorulması üzerine de şunları kaydetti:

"Öğrenciler bizim öğrencilerimiz ve bunların hiçbirisini mağdur etmeyeceğiz. Bunların birçoğu özel okula gidiyor. Devletin malı olan o okulları da biz işleteceğiz ama öğretmenlerin, öğretmen lisansları iptal edilmiştir. O öğretmenlerle değil, Milli Eğitim Bakanlığının yeni alacağı öğretmenlerle eğitime devam edeceğiz. Öğrencilere şunu söylüyoruz; hiç kimse mağdur olmayacak. Eskisinden çok daha iyi bir eğitimi inşallah evlatlarımıza vereceğiz."

"Devletin malı olan bu okulları biz işleteceğiz"

Öğretmen alımıyla ilgili bilgi veren Yılmaz, "Onların öğretmenlik lisansları iptal olmuştur. Açığa alınan öğretmen sayısı artı bir de bu özel okullar devlete geçtikten sonraki ihtiyaç olan öğretmen sayısı kadar öğretmen alınacaktır. Bu da 20 binin üstünde bir rakam demektir, ilerleyen süreçte bu rakam kesinleşecektir." ifadelerini kullandı.
 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN