Mil-Diyanet Sen'den TDV 2. Başkanı İhsan AÇIK'a ziyaret

Mil-Diyanet Sen Yönetim Kurulu Diyanet Vakfı II.Başkanı İhsan AÇIK'ı ziyeret ederek Diyanet Personelinin Burs konusu başta olmak üzere istek ve taleplerini ilettiklerini belirtti.

PAYLAŞ

Başkan AÇIK'a verilen dosyada ;

1- Yaklaşık 85 000 camide, il ve ilçe müftülüklerinde Diyanet Vakfının gönüllü erleri olarak hizmet eden kurum personeli, Diyanet Vakfımızın eğitim burslarından yeterince istifade edememektedir. Bu durum personelimiz arasında vakfımıza karşı mesafeli duruşa yol açmaktadır. Türkiye Diyanet Vakfı; Fakülte ayrımı yapmaksızın personelimizin üniversitede eğitim-öğretim gören çocuklarına mutlaka eğitim bursu vermelidir. Bu burs, bir eğitim öğretim dönemini kapsayacak şekilde dokuz (9) ay olmalıdır. Türkiye Diyanet Vakfı’nın ivedilikle bu konuda bir çalışma yapması, personelimiz ile Vakfımız arasındaki dayanışmayı kuvvetlendirecek, aidiyet duygusunu artıracaktır. 

 

2- Elazığ ve Malatya depremi nedeniyle bölgedeki tüm camilerimizde kaloriferler yaklaşık bir aydan beri 24 saat esası üzerinden depremzede vatandaşlarımızı ısıtmaktadır. Ancak; bu camilerimizin kalorifer, ısınma ve yakıt giderlerinin Din görevlilerimiz ve depremzede vatandaşlarımız tarafından karşılanması mümkün gözükmemektedir. Yakıt giderlerinin Türkiye Diyanet vakfı tarafından karşılanmasını ve deprem bölgesinde canını dişine takarak görev yapan personelimizin üzerindeki yükün alınması elzem hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki müftülüklerimiz ve personelimizin bu kabil ihtiyaçlarının giderilmesi personelimizin acil talebidir.  

 

3- 85.000 camiimizde aydınlatma gideri kanunlarda düzenleme yapıldığı için karşılanmaktadır. Fakat camilerimizin yakıt giderleri ise kanuni düzenleme yapılmadığı için karşılanmamaktadır. Bu problem görevlilerimiz ve cemaatimiz arasında büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Bu problemin bir şekilde Diyanet İşleri Başkanlığı, Enerji Bakanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yetkilileri ile çözüme kavuşturulması, Başkanlığımız taşra teşkilatında görev yapan din görevlilerinin Vakfımız yetkililerinden en büyük ve acil beklentisidir. 

 

4- Türkiye Diyanet Vakfımızın yapmış olduğu yardım dağıtımlarına özellikle din görevlerimizi aktif olarak katılmalarını sağlamak, toplum nezdinde din görevlerimizin itibarını daha da yükseltecektir. Bu durum Vakfımızın gönüllü fakat görünmez erleri olan Din görevlilerimizin ‘veren el’ olduğunu da göstermesi bakımından çok büyük önem arz etmektedir. Bu şekilde din görevlilerimiz vakfımızın bütün organizasyonlarında hem aktif bir şekilde görev almış olacak hem de yapılan hizmetlerde aktif rol oynayacaktır. 

 

5- Türkiye Diyanet Vakfının yönetim kadrolarına din görevlilerimizi temsilen bir din görevlisinin seçilmesi vakfımızın omuzlarında yükseldiği ve gönüllü erleri olan görevlilerine bir vefa borcudur. Bu vesile ile yönetimde görev alan din görevlilerimiz vesilesi ile istek ve talepleri Vakfımıza birinci elden ulaştırılması sağlanacaktır. Maddelerine yer verildi.

Mil-Diyanetsen 

Yönetim Kurulu

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN