Mil Diyanet Sen'den teşekkür mesajı

''Diyanet tarihinde bir ilke imza atarak 8 büyük sendikanın genel başkanlarını bir masa etrafında buluşturan Sayın Erbaş'a şahsım ve sendikam adına teşekkür ediyorum.''

PAYLAŞ

Mil Diyanet Sen Genel Başkanı Celalettin GÜLBaşkan GÜL, teşekkür mesajı yayınladı.

Genel Başkan GÜL; ‘’Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ hocamızın başkanlığında gerçekleştirilen ve aralarında Mil-Diyanet Sen’in de olduğu 8 büyük sendika Genel Başkanlarının katıldığı toplantıya biz de iştirak ettik.

Bugüne kadar böylesi bir toplantı maalesef hiç yapılmadığından bugün yapılan bu toplantı Diyanet camiasında büyük yankı uyandırdı.

Şunu hemen belirteyim ki biz sendikacılar her şeyden önce, İman ve İslam kardeşiyiz, sonra hepimiz mensubu olmakla şeref duyduğumuz Diyanet camiasının bir ferdiyiz.

Bir ailenin evlatları olarak Diyanet camiamızın sorunlarını çözmek için her sendikamız, elinden gelen tüm fedakârlığı ortaya koyma hedefindedir.

Diyanet işleri Başkanı’mızın da hazır bulunduğu bir ortamın rehavetine halel gelmemesi ve Başkanımızın özel ricasıyla, özellikle taşrada ve Başkanlık merkezinde yaşadığımız onlarca sorunu dillendirmek yerine, yazılı bir rapor halinde sunmayı uygun gördük.

Gerçi her zaman ifade ettiğimiz gibi güç zehirlenmesi yaşayan yetkili sendikanın Genel Başkanı, bugün yapılan bu toplantıdan azda olsa rahatsız olduğunu ve gereksiz olduğunu ima eden bir yaklaşım sergilese de, toplantı sonunda bu düşüncesinin yanlış olduğunu fark etmiş olacak ki özür beyanında bulundu.

Sendika genel başkanlarımız daha çok birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, özellikle sendikal faaliyetler kapsamında taşrada yaşanılan sorunların ana kaynağı olarak il ve ilçe müftülerimizin, yetkili sendikanın bir yandaşı gibi davranmalarına vurgu yaptılar.

Diyanet işleri başkanımız ve tüm il - ilçe müftülerimizin sendikacılık konusunda tamamen tarafsız kalmaları özellikle vurgulanan en önemli konu oldu. Ayrıca bazı din düşmanı mihrakların her konuyu bahane ederek Diyanet’e saldırmaları karşısında yetkili ve yetkisiz tüm sendikaların tek bir vücut halinde kurumumuzu koruyup kollayacağımıza olan kararlılığımızı dile getirdik.

Bu arada uzun yıllar iki büyük sendikamızın büyük mücadelelerine, çekişmelerine ve didişmelerine sahne olan yaklaşımın, (cumhur ittifakından kaynaklı olarak) yerini sükûnete ve centilmenliğe bırakmış olması da, diğer sendika genel başkanlarının gözünden kaçmadı.

Diyanet camiasında gördüğümüz ve karşılaştığımız sorunların detayları hakkında fikrimizi soran Sayın Erbaş’a, personelimizin tüm istek ve taleplerini bir bir anlattık.

Fahrilik ve vekiller sorunu, Görevde yükselme mülakat tarihi konusu, Rotasyon, hac ve umre, 4/B konusu, lojman sorunu, camilerimizin ısınma giderleri sorunu, 2020 yılında alınması düşünülen 9000 e yakın personel konusu, mevzuatta yaşanılan bazı sorunlar, son yıllarda azalan Cuma cemaati konusu, faizsiz finans kurumlarıyla yapılacak maaş promosyon anlaşması konusu vb…

Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı sıfatıyla Diyanet İşleri Başkanımızdan özellikle bir hususa hassasiyetlerini celbetmek amacıyla şunu arz ettim; “Toplumumuzun kahir bir ekseriyetinin İstanbul sözleşmesinden ve süresiz nafaka konusundan ciddi rahatsızlık duyduklarını lakin Diyanet’in bu konuda pek konuşmadığını, görüş belirtmediğini, 81 il müftüsü ve 1000 e yakın ilçe müftülerimizin, ailenin temelini dinamitleyen bu sözleşme hakkında kamuoyu ile bir şeyler paylaşmadıklarına vurgu yaparak, Diyanet olarak neler yapılabilir”.

Sayın Başkanımız bu konularda inşallah ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını, yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade ettiler.

Diyanet tarihinde bir ilke imza atarak 8 büyük sendikanın genel başkanlarını bir masa etrafında buluşturan Sayın Erbaş’a şahsım ve sendikam adına tekrar teşekkür ediyorum.’’

İfadelerini kaydetti.

Söz konusu toplantıya Sayın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ başkanlığında; Başkan Yardımcıları Dr. Burhan İŞLEYEN, Prof. Dr. Ramazan MUSLU, Dr. Selim ARGUN, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet BAYRAKTUTAR, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri ÜNAL, Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ, Din Bir-Sen genel Başkanı Yusuf ÖZDEMİR, Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN, Mil-Diyanet-Sen Genel Başkanı Celaleddin GÜL, Diyanet Birlik-Sen Genel Başkanı Kenan AK ve Diyanet Bir-Sen Genel Başkan yardımcısı Hamdullah SİLİNDİR katıldı. 

Ankara / Osman Örnek

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN