Memursen'e bağlı Büro Sen deki yolsuzluk iddiaları ile ilgili Mil-Diyanet Sen den Basın bildirisi

MEMUR-SEN'E BAĞLI SENDİKANIN YOLSUZLUK İDDİASIYLA GÖREVDEN ALINAN GENEL BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ HAKKINDA MIL-DİYANET SEN'den BASIN AÇIKLAMASI

PAYLAŞ

Mil-Diyanet Sen tarafından yapılan basın bildirisi şu şekilde;

 

MİL-SEN İŞTE BU SEBEPLE KURULDU 

 

 Memur-Sen ve ona bağlı sendikalardan son zamanlarda gelen yolsuzluk ve görevden alınma haberleri kamu görevlilerini ciddi manada rahatsız etmeye başladı. Büro Sen Genel Başkanı Metin Yılancı ve yöneticilerinin yolsuzluk iddialarıyla görevlerinden alınmaları artık bardağı taşıran son damla oldu. 

 

Mil-Sen konfederasyonu’na ikide bir “ümmeti bölüyorsunuz” kabilinden duygusal ve manevi söylemlerle sataşan, türlü yaftalamalar ve çirkin saldırılarda bulunan yetkili sarışın sendika ağalarının, niçin tedirgin oldukları da böylece gün yüzüne çıkmış oldu. 

 

Memur-Sen yetkililerini artık zor günler bekliyor. Çünkü su göründü ve teyemmüm bozuldu. Amaç ve hedeflerinden fersah fersah uzaklaşan, kuruluş gayesini unutan, üyelerinin rahatını değil, sadece kendi rahatlarını düşünen, yaptıkları hizmetlerle değil sürekli maaşları, makam araçları ve makam odaları ile gündeme gelen Memur-Sen artık miadını doldurmuştur. 

 

Kamu görevlilerinin sendikalara olan güvenini tamamen bitiren sarışın sendikacılar nedeniyle, bizim de işimizin zor olduğunun farkındayız. 

 

 Yetkili konfederasyon olarak imzaladıkları bütün toplu sözleşme görüşmelerinde, kendi üyelerini ve tüm memurları hayal kırıklığına uğratan ve %2 - 3’lere mahkum eden ama kendi maaşlarına %60 - 70’lere varan zamlar yaparak adalet ve hizmet anlayışını ortaya koyanların artık tahtları ve koltukları sallanmaya başladı. Bu güne kadar alternatifleri olmadığı düşüncesi ile rahatça hareket eden ve yan gelip yatan, ‏nasıl olsa “bize üye olmaya mahkumlar” anlayışıyla çalışan ve üyelikten ayrılmak isteyenleri de “sakın ha ! ayrılmayın, yoksa başınıza türlü türlü işler gelir, sana tayin ve terfi yaptırtmayız imasında bulunarak Merhum Mehmet Akif İnan'ın kemiklerini sızlatmaktadırlar. 

 

Üyeleri üzerinde korku imparatorluğu oluşturan bu çarpık sendikacılık anlayışı, duraklama döneminden hızlı bir şekilde çöküş dönemine giriyor. Kamuda referans oldukları liyakatsiz, ehliyetsiz ve lüzumsuz atamalar nedeniyle, başta eğitim olmak üzere bütün sahalarda ciddi kirlenmelere yol açan, yapılan mülakatların altından girip üstünden çıkıldığı iddia edilen, sürekli ötekileştiren ve memurlar arasındaki kardeşliği zedeleyen bu sendikal anlayış bitiyor artık. Cumhurbaşkanımızın “hiç bir sendika bizim arka bahçemiz değildir, bu anlayış 28 şubat kafasıdır" beyanına rağmen, yaptıkları iş ve işlemlerde “arkamızda Cumhurbaşkanı ve hükümet var, atamalar, tayinler ve mülakatlar bizden sorulur” imasıyla hoyratça hareket eden ve Cumhurbaşkanlığı makamına da zarar veren yetkili konfederasyon, son haftalarda ciddi manada üye kayıpları yaşamaktadır.  

 

Merhum Mehmet Akif İNAN'ın sendikacılık üzerine getirdiği devrim niteliğindeki ilke ve prensiplere sahip çıkacak, önce ahlâk ve maneviyat düsturuyla, deyim yerindeyse köhnemiş, çürümüş, temel amaç ve gayelerinden uzaklaşmış sendikacılığı fabrika ayarlarına döndürecek bir hareket ortaya çıktı. Artık alternatif var, Mil-Sen var. 

 

Manevi ilkeli ve liyâkatli sendikacılık anlayışını tekrar yeşertecek ve sendikacılığa olan güveni tekrar tazeleyecek bir kadroyla yeniden gönülleri fethetmek için, kim olursa olsun mazlumun yanında olmak, adaleti tesis etmek için, üyelerden gelen gelirle üyelere hizmet etmek için geliyoruz. 

Kamu görevlileri sahipsiz değildir. ‏ Memur-sen’e mecbur ve mahkum değilsiniz. Geliniz Mil-Sen çatısı altında toplanalım, hak arama mücadelesini tekrar yeniden hep baraber yürütelim. Artık sadece yanlışı dillendirmek yerine işin doğrusunu, aslını ortaya koymak için elimizi taşın altına koyalım. 

 

 Celaleddin GÜL 

 Mil-Diyanetsen Genel Başkanı

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN