Mehmet Görmez, FETÖ'nün amacı Diyaneti itibarsızlaştırmak

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, FETÖ'nün Türkiye'deki ilk hedeflerinden birinin Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu belirtti.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kasım ayında organize edeceği, Avrasya coğrafyasındaki ülkelerin din adamlarının bir araya geleceği "9. Avrasya İslam Şurası" öncesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda istişare toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, konuk olarak Türkiye'ye gelecek olan din adamlarının 15 Temmuz'da yaşananlar konusunda Türk milletiyle aynı duygulara sahip olduklarını, dua ve düşüncelerini iletmek üzere din adamlarının Ankara'ya davet edildiğini ifade etti.

Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdare Başkanı ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdinoy, 15 Temmuz'un Türkiye için imanda, inançta ve sabırda imtihan olduğunu, Türkiye için Rusya'daki camilerde de dualar okunduğunu ifade ederek, "Teröristler gelse hiçbir parti çalışmaz, demokrasi olmazdı. Onun için demokrasi kazandı. Şehitler ve Demokrasi Mitingi'ni gözyaşlarımızla izledik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasına biz de ruhlarımızla baktık, her sözü kalbimizle duyduk." diye konuştu.

Azerbaycan ve Kuzey Kafkasya Müslümanları Dini İdare Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade de 15 Temmuz gecesi Azerbaycan halkının da uyumadığını belirtti.

Paşazade, "Sizin rehberiniz Cumhurbaşkanı Erdoğan'dır, dua ediniz, dua etmeliyiz, Allah ona güç versin. Onun gücü olmasaydı Türk halkı parçalanacaktı." dedi.

"Görmez, Diyanet mensupları da ilk kez duyacak"

Prof. Dr. Mehmet Görmez, konuşmaların ardından yeniden söz alarak, din alimlerinin anlattıklarının, 15 Temmuz ve sonrasında duyduklarının ve yaşadıklarının binde 1'i olduğunu dile getirdi.

Darbe girişiminin sonrasında dünyanın en ücra köşelerindeki Müslümanlardan gelen mesajların unutulmayacağına işaret eden Görmez, "Diyanet'in, bütün bunları görüp bir saniye boş durması helal değildir. Biz Diyanet olarak kafamızı iki elimizin arasına alıp, 'Biz niye milletimizi dini hayat, manevi hayat bakımından bu sahte akımlara mahkum ettik? Biz neden vazifemiz hakkıyla ifa edemedik? Acaba biz görevimizi hakkıyla ifa etseydik, milletimiz hakkını, zekatını, çocuklarını başkalarına verir miydi?' diye düşüneceğiz." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Görmez, şunları söyledi:

"Türkiye'de bu saldırılar, FETÖ saldırıları önce bu müesseseyle başladı. 2010'dan ve 2011'den itibaren, bütün bu çalışmaları yapmadan önce, Türkiye'de itibarsızlaştırmak istedikleri ilk müessese Diyanet İşleri teşkilatı oldu. Sadece o ilk 2 yıl, 3 yıl yaşadıklarım bir kitap doldurur. Bunları inşallah daha sonra paylaşırız. Tüm bunlar bizim azmimizi arttırır. 'Biz nerede hata yaptık, bizim taksirimiz nerede, biz bundan sonra neler yapmalıyız, daha fazla nasıl çalışmalıyız?', hep bunların üzerinde durmalıyız. Yapacağımız çalışmaların sadece bizim için değil, bütün kardeşlerimiz için önemli olduğunu düşünüyorum." 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN