Mehmet Görmez: 'Darbedilen din görevlilerimizin yanındayız'

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: '15 Temmuz gecesi sala verirken darbedilen din görevlilerimizin yanındayız. Adalet yerini bulacak.' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: “İnanıyorum ki adalet yerini bulacak. Her arkadaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. FETÖ'nün 15 Temmuz gecesindeki darbe girişimi sırasında Diyanet teşkilatında çalışan tüm din gönüllülerine, 15 Temmuz gecesi milletin yanında durarak, selalar okuyarak çaba gösterdikleri için bir kez daha teşekkür ederim.” dedi.

"Bize düşen görev, FETÖ terör örgütünün İslam anlayışına verdiği zararı sadece Türkiye'de değil, gönül coğrafyasında da paylaşmaktır. Hazırlamış olduğumuz rapor 10 dile çevrildi. Önümüzdeki hafta başlayacak olan Avrasya İslam Şurası da bu konu ile ilgili olacak."

Görmez, Türkiye'de din eğitimine ve din hizmetine katkıda bulunan bütün sivil toplum örgütleriyle bir araya gelip FETÖ'nün meydana getirdiği hasarları tespit etmeye, "din görüntüsü altında" milletin bir daha böyle bir yanlışlığa maruz kalmamasını sağlamaya, din hizmetine katkıda bulunan yapıların "dini istismar" gibi bir yanlışa düşmemeleri için yapılabilecekleri konuşmaya karar verdiklerini anlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik eleştirilere de cevap veren Başkan Görmez, "Herkes bize 'Diyanet o güne kadar neredeydi? 17-25'e kadar neredeydi, 15 Temmuz'a kadar neredeydi?' sorusunu soruyor. Bu soru haklı bir sorudur. Türkiye'de her kurum öz eleştiri yapmak durumunda olduğu gibi Diyanet İşleri Teşkilatı da öz eleştiri yapıyor. Ama şu da bilinmelidir, 2011 yılından itibaren bu yapı Diyanet'i itibarsızlaştırmak için gerçekten tarihinde karşılaşmadığı, Diyanet'in tarihinde hiç görmediğimiz bir saldırıya maruz kaldığı halde bugün eleştiri yönelten kardeşlerimizin o süreçte Diyanet'i nasıl yalnız bıraktığını da hatırlatmak isterim." ifadelerini kullandı.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN