Kurban keserken okuyacağımız dua...

Kurban keserken nelere dikkat etmeliyiz? Kurban keserken okuyacağımız dua haber metnimizde...

PAYLAŞ

Kurban edeceğimiz hayvanı, yüzü kıbleye gelecek şekilde eziyet etmeden yere yatırıp, ayakları güzel bir şekilde bağladıktan sonra aşağıdaki şu duayı yaparız.

Kurbanlık hayvanları kesileceği yere götürürken onlara eziyet vermemeye gayret etmeliyiz. Hayvanın yüz ve ayakları kıbleye gelecek şekilde, sol tarafı üzerine yatırırız. Sağ arka ayağını serbest bırakarak diğer üç ayağını bağlarız. Daha sonra  kıbleye karşı durarak şu âyetler kurban sahibi veya vekili kimse onun tarafından okunur:

(el-En’âm, 79)

إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَاْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ 

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.”

(el-En’âm, 162)

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ 

“De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

Bu ayetlerden sonra,

Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd şeklinde tekbir getirillir ve Bismillâhi Allahü ekber denilerek hazırlanan keskin bıçak hayvanın boynuna çalınır. Damar ve borular tamamen kesilerek kan iyice akıtılır.

Hayvanı bu şekilde kestikten sonra tamamen canı çıkıncaya kadar bekleriz. Sonra kafasını tamamen keseriz. Usulüne uygun olarak hayvanın derisine zarar vermeden yüzmeye gayret edelim. Hayvanın karnını açtıktan sonra iç organlarını dikkatlice çıkarırız. Son olarak hayvanın gövdesi ve etlerini parçalarız.

Önemli bir hatırlatmada bulunmakta fayda var: hayvan tamamen ölmeden kafasını ve ayaklarını kesmek, derisini yüzmeğe kalkmak, kıbleden çevirmek veya hayvana azap vermek mekruhtur. Sahibi tarafından kurbanın kesilmesi menduptur. Fakat başkasına da kestirilebilir.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN