Kurban Bayramı'nda Teşrik Tekbiri nasıl ve ne zaman getirilir?

Kurban Bayramı süresi içinde namazlardan sonra Teşrik Tekbiri okunur. Teşrik tekbiri nedir ve nasıl okunur?

PAYLAŞ

Teşrik Tekbirleri, Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmi üç farz namazının arkasından birer defa getirilir.

Teşrik Tekbiri:

اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ

"Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd" şeklinde tekbir alınır. Bunlara teşrik tekbirleri denir. 

Teşrik Tekbiri türkçe anlamı şöyledir: "Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur".

TEŞRİK TEKBİRLERİNİN BAŞLANGICI NE ZAMANA DAYANIR?

Teşrîk tekbirleri, Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etme olayına kadar uzanır. İbrahim (a.s), görmüş olduğu sahih rüya nedeniyle oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları yaptığı sırada Cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Cebrail (a.s) Dünya semasına ulaştığında; "Allahu ekber Allahu ekber" diyerek tekbir getirir. Bu sesi işiten İbrahim (a.s) başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce; "Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber" diyerek karşılık verir. Bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban olmayı bekleyen İsmail (a.s) da; "Allahu ekber velillâhi'l-hamd" der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur (es-Saffât, 37/102, 107)

Teşrik tekbirleri fakîhlerin geneline göre, namaz kılmakla mükellef olan herkes için vâcibtir.

Teşrik tekbirleri günlerinde namazını kazaya bırakan bir kimse, bu namazlarını yine teşrik günlerinde kılarsa tekbirleri de kaza eder. Eğer teşrik günlerinden sonra kıldığında ise, teşrik tekbirlerinin kazâsı gerekmez.

Kadınlar teşrik tekbirlerini gizli olarak getirirler.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Arefe günü oruçlarımızı tutuyoruz. Hadisi Şeriften de biliyoruz ki, "Arefe günü tutulan oruç, bin günlük nafile oruca bedeldir."

 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN