Kurban alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık alırken dikkat edilecek hususlar ile ilgili bilgi haber metnimizde...

PAYLAŞ

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, kesilecek kurbanlarla ilgili dikkat edilmesi gereken hususları haber detayımızda sizler için derledik.

İki veya tek gözü kör, çok zayıf, kulak ile kuyruğunun yarısından fazlası kopmuş ve dişlerinin yarısından fazlası düşmüş olan hayvanlardan kurban olmaz.

Kurban, Allah ile kul arasında yakınlık sağlamaya vesile olan bir ibadettir. Kurban, Rabbin rızasını kazanabilmek için ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli bir hayvanının usulüne göre kanını akıtmaktır.

Tabi her hayvandan kurban olmaz. Koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurban olabilecek hayvanlar içine girer. Bu hayvanların erkekleri ve dişileri belirli bir yaşa geldikten sonra kurban olurlar. Büyükbaş diye tabir ettiğimiz hayvanlardan sığır, manda ve deve 7 hisseye kadar kurban olabilir. Hisseli kurbanlarda paylaşma işinin hassas olması gerekir. Hisse paylaşımı göz kararıyla değil de tartılarak bölünmesi lazım gelir.

Kurban edeceğimiz hayvanlara eziyet vermeden onların canını acıtmadan kesmek önemlidir. Özellikle kesme işlemi yapılırken, bıçak hayvana gösterilmemelidir.

Kurban ne zaman kesilmeye başlanır?

Kurbanlar bayram namazı kılındıktan sonra kesilmeye başlar. Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde de kurban kesilebilir. Kurban etiyle ilgili bilinmesi gereken hususlardan biri de kurbanın etiyle ilgili. Öncelikle kurban etini 3'e bölmek gerekir. Yani kurbanın bir kısmı ev halkına, bir kısmını fakir fukaraya dağıtılır ve bir kısmı da komşulara, gelen misafirlere ikram edilir. Kurban kesen kişi durumu iyiyse yani çok zenginse kurbanın hepsini de fakirlere dağıtabilir.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN