Kumar, İçki, Zina Allah'ın Kuran-ı Kerim'de yasakladığı üç büyük günahtır.

Kumar, İçki, Zina Allah'ın Kuran-ı Kerim'de yasakladığı üç büyük günahtır.

PAYLAŞ

Mil Diyanet Sen Antalya İl Başkanı Abdulkadir Ağlamaz, ''Peygamberimizin hadislerinde kesin bir dille yasakladığı üç günah (Kumar, İçki, Zina), bu günahlar ki günah-ı kebair yani büyük günahlar olarak nitelendirilir. Büyük günahların affı da çok büyük zahmetli olur.

Allah, insan ona ibadet etsin, O’nu tanısın, ona secde etsin diye yaratmış iken insan asli görevinden, asli vazifesinden uzaklaşarak dünya ve dünyalık için hiç ölmeyecekmiş gibi var gücüyle uğraş vermektedir.'' dedi.

Açıklamalarının devamında; ''Devlet eliyle, başına “milli” ifadesi konularak meşru gibi gösterilen piyango hakkında, din adamlarından ardı ardına uyarılar geliyor. %90’ından fazlası müslüman olan Türkiye’de devlet eliyle satılan harama bu kadar rağbet olması şaşırtırken, özellikle kumarın haram olduğuna dikkat çeken din adamları, vatandaşları harama düşmemeleri konusunda uyarmasına rağmen vatandaşlarımız, müslümanlar bu uyarılara kulak asmamaktadırlar.

Hristiyanların noel gününe özel olarak devlet eliyle oynatılan kumar Allah ve Resulüne savaş açmak demektir. Millilik damgası piyangoyu helal yapmaz. Piyango, dinimizin ‘kumar’ diye nitelendirdiği başlığın altına giren bir haramdır. Haram sözcüğü; hırsızlığa, zinaya, insan öldürmeye, alkole ve benzeri kabahatlere ne kadar kullanılıyorsa, piyango denen kumar da aynı isim ile anılacak bir kabahattir, haramdır ve günahtır.

Üzerine ‘millilik’ vasfının yamanmış olması piyangoyu katiyen helal yapmaz. Az haram da yapmaz. Milli alkol dediğimizde, alkol ne kadar helal olabilirse, millilik üzerinde bulunduğu için piyango da ancak o kadar helal olabilir. Allah diğer suçlar gibi, piyangoya da haram demiştir.

Piyangonun kumar türlerinden biri olduğu şüphesiz bir şekilde bellidir. Maazallah biz eğer piyangoyu, bundan devlet menfaat elde ettiği için ve piyangoyu haram kabul etmeyen kimseler, bundan menfaat elde ettiği için bununla mücadele edilmesi gereken bir başlık olarak görmezsek o zaman bizim alkolle, hırsızlık ve benzeri haramlarla mücadelemiz de tartışma götürür. Çünkü; alkolü haram eden, hırsızlığı haram eden Allah, piyangoyu da aynı şekilde haram kılmıştır. Kumar haramının hiçbir şekilde hafifletilemeyecek bir günah olduğunun bilmemiz lazım.

Millisiyle, gayri millisiyle, özel şirketin yaptığıyla, devletin yaptığıyla piyango dinimizin kumar dediği haramlar ve suçlar arasındadır. Herhangi bir şekilde bu haramın hafifletilmesine gerekçe oluşturulamaz. Alkol için belki ilaçta kullanılıyor, alternatifi yok diyerek bir ruhsat kapısı açılabilir. Fakat kumara hiçbir gerekçeyle ruhsat kapısı açılamaz. Kumarın biraz gerekli olanı hiçbir zaman yoktur, olmayacaktır.

Aslında yılbaşı denildiğinde bir nefis muhasebesi yapılmalı, insanlar geçen ömrümde neleri heba ettim, neleri kaybettim diyerek tefekkür etmelidir. Yeni yılda Allah rızası ile ilgili bir çalışma nasıl yapabilirim çalışması ve gayreti içerisinde olmalıdır.'' dedi.

Antalya / Osman Örnek

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN