Kapatılan özel okullardaki öğrencilere ne olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 'Darbe girişimi sonrasında toplam 800'e yakın okula, kapatma kararı uygulamış bulunmaktayız.' dedi.

PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, darbe girişimi sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) kapatılan okullar ve görevden almalar ilgili olarak, "Bu yapının okullarında görev yapan toplam 27 bin öğretmenden 21 bin tanesinin yetkileri iptal edildi. Toplam 800'e yakın okula, kapatma kararı uygulamış bulunmaktayız. Kapatılan okullardaki 138 bin öğrenci MEB okullarına nakledilecek" dedi.

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, CNN Türk canlı yayınında darbe girişimi sonrasında MEB'deki görevden almalar ve kapatılan okullarla ilgili soruları yanıtladı. Tekin, "Bu süreçte yaklaşık 600 civarında eğitim kurumunu, 250'ye yakın okulu kayyum sürecine yöneltmiştik. Devredilmişti. Bugün bu kapsamda, kayyuma devredilmeyen diğer eğitim birimlerinin de dün açıkladığımız rakam, 524 okula sürekli kapatma cezası vermiştik. Buraya gelmeden son cumhuriyet başsavcılığının bu konudaki çalışmaları neticesinde 267 okula, 175 tane de eğitim kurumu yani özel eğitim kurs, etüt merkezi vs. ve yurt olmak üzere, özel okul itibariyle toplam 800'e yakın okula, kapatma kararı uygulamış bulunmaktayız. Bu yapıya ait bütün okullar hemen hemen MEB tarafından kontrol altına alınmış olacak. Bu yapının okullarında çalışan toplam 27 bin öğretmenden 21 bin tanesini dün itibariyle öğretmenlik yapma hakkından mahrum ettik. Yetkilerini iptal ettik" dedi.

Bu okullarda eğitim gören 138 bin öğrenci eğitimlerine Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda devam edeceğini ifade eden Tekin, "Okullarda 138 bin öğrenci eğitim görmekte idi. MEB olarak bu öğrencilerin, hükümetimiz farklı bir karara verinceye kadar MEB okullarına nakilleri ile ilgili düzenlemeleri yaptık. Bunlar, MEB'in okullarına devam edecekler. Hiçbir çocuk, öğrenci teröristlerin okullarında mahkum bırakılmayacak" diye konuştu.

 

Hakime TORUN/ANKARA, (DHA)

Dini Haberler

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN