Kanada'nın Ankara Büyükelçisinden Görmez'e ziyaret | Diyanet Haber

Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Christopher John Cooter, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'i ziyaret etti.

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kabulde yaptığı konuşmada, farklı inançları, farklı kültürleri birlikte yaşatma konusunda insanlığın zorlanmaya başladığı bir dönemden geçtiğini ifade etti.

Öfke ve nefret tarzı söylemlerinin dünyayı ve insanlığı sardığı bir zaman diliminde bulunulduğunu söyleyen Başkan Görmez, "Böyle bir zamanda Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun açıklamaları, milyonların düşüncelerine tercüman olmuştur. Sağduyunun sesi olarak dünyadaki pek çok mazlum insanın yüreğine su serpmiştir." diye konuştu.

Başkan Görmez konuşmalarını şöyle sürdürdü:

"İnsanlık farklı mabetleri barış içerisinde yaşatma konusunda bile neden aciz kaldığı konusunda kafa yormalı. Öncelikle insanlık ailesinin bir ferdi olarak, bu tür meşum eylemleri kınamak ve telin etmek gerekir. Ancak kınamak ve telin etmek yetmez. Aynı zamanda insanlığın farklı mabetleri barış içerisinde yaşatmak konusunda bile neden acziyete düştüğü konusunda kafa yorması lazım.  Çünkü sadece Kanada’da değil, Diyanet İşleri Başkanlığımızın yaptığı tespitlere göre sadece Avrupa’da 2016 yılında 356 caminin saldırıya uğradığına şahit oluyoruz. Aynı şekilde bizim coğrafyamızda, tarih boyunca farklı mabetleri yan yana yaşatmış bir coğrafyada, başka dinlerin mabetlerine de nice saldırıların olduğuna birlikte şahit olduk.

Kanada'da bu üzücü cami saldırısından sonra Kanadalı yerel yöneticilerin ve Sayın Başbakanın halkın gösterdiği tepkiden dolayı memnuniyetimi ifade etmek isterim. En önemlisi, ortaya konulan tavır politik bir strateji değil, son derece insani bir tavır olarak ortaya çıkmıştır. Daha güzel bir dünyayı insanlık olarak birlikte kurmayı Allah bize nasip etsin. Sayın Başbakan'ın da ifade ettiği gibi insanların farklılıkları insanlık için zenginlik olur, bir düşmanlık vesilesi olmaz."

"Bu saldırı sadece o camiye değil, Kanada’da yaşayan bütün insanlara yapıldı…”

Kanada'daki olayın failinin yakalandığını belirten Büyükelçi Cooter, bu saldırının sadece o anda camideki Müslümanlara değil, Kanada'da yaşayan bütün insanlara yapılan bir saldırı olduğunu dile getirdi.

Başbakan Trudeau'nun farklı dini inançların bir arada yaşamasının da temel Kanada ilkesi olduğunu söylediğini belirten Cooter, "Kanada polis teşkilatı, dini inançları ne olursa olsun Kanada'da yaşayan herkesi korumakla yükümlüdür." diye konuştu.

Cooter, Kanadalıların inançları fark etmeksizin camilere akın ettiğini ve saldırıda hayatını kaybedenlere karşı yakınlıklarını sunduklarını söyledi.

Büyükelçi Cooter, "Sayın Başbakanımızın belirttiği gibi, geçmişleri ne olursa olsun, dini inançları ne olursa olsun Kanada gelen herkesi kabul etmeye devam edecektir." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, açıklamaların ardından bir gazetecinin ABD Başkanı Donald Trump'ın yedi Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişine kısıtlama koymasıyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, şu cevabı verdi:

"Bazı iyilikler ve güzellikler görüyoruz ki genellemeler yapmaktan bizi men ediyor. Bazı insanların kitleler halinde havaalanlarına akın ederek, oraya sığınan insanlara sahip çıkması son derece önemlidir. Dolayısıyla bu tür ayrımcı düşünce ve politikaların toplumlarda makes bulmayacağına dair bize umut veriyor. Bence bu umutları yükseltmek ve çoğaltmak gerekir."

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN