İsrail'in yeni konut kararına Filistin'den tepki | Dini Haberler

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ebu Rudeyne, İsrail'in yeni konut kararına tepki gösterdi.

PAYLAŞ

İsrail'in Batı Şeria'da 2 bin 500 yeni konut inşasını onaylamasını, Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, "Uluslararası toplumu hafife almak" olarak değerlendirdi.

Filistin resmi haber ajansı VAFA'nın verdiği habere göre, Ebu Rudeyne, "Bu kararın kabul edilemez olduğunu ve kınadıklarını belirterek bunun bazı sonuçlar doğuracağını belirtti."

İsrail'in yeni yerleşim birimleri inşa etmeye devam etmesinin istikrar ve güvenliğin yeniden sağlanması yönündeki girişimleri olumsuz etkileyeceğini, terör ve aşırılığı güçlendireceğini ifade eden Ebu Rudeyne, "Bu karar, Arap dünyası ve uluslararası toplumu hafife almak, kışkırtmak ve meydan okumaktır. Şu anda beklenen, bu meydan okuma karşısında ciddi bir duruş sergilenmesidir." dedi.

İşgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Yahudi yerleşim birimlerinde 2 bin 500 yeni konutun inşa edilmesine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu onay vermişti.

1967'den beri Doğu Kudüs ve Batı Şeria, İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 binden fazla Yahudi yerleşimci bulunuyor. Bu bölgelerdeki tüm Yahudi yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul ediliyor.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN