İsrail Başbakanı Netanyahu ABD Büyükelçisini Başbakanlığa çağırdı

İsrail Başbakanı Netanyahu, Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararının ardından ABD Büyükelçisini durumu açıklamaya çağırdı

PAYLAŞ

 Devlet Radyosunun bildirdiğine göre, Netanyahu, ABD Büyükelçisi Dan Shapiro'yu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunda oylamaya sunulan İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden karara karşı ABD'nin çekimser oy kullanmasının ardından "açıklama toplantısına" çağırdı.

Bugün İsrail makamları, BMGK'nun, yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerinin "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden tasarısına "evet" oyu kullanan tüm ülkelerin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Mısır yönetimi tarafından çarşamba günü BMGK'ya sunulan ve daha sonra yine Mısır'ın talebiyle ertelenen oylama, bu defa tasarıya destek veren Yeni Zelanda, Malezya, Venezuela ve Senegal tarafından BMGK'ya getirilerek oylanmıştı.

İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden karar, 14 oyla BMGK'da kabul edilmişti.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN