İslamda kadın erkek ilişkisi nasıl olmalıdır? Nelere dikkat edilmeli?

Günlük yaşantımızda kadın erkek ilişkilerinin çok fazla olması, İslamda kadın erkek ilişkisi nasıl olmalıdır? sorusunu sormamıza neden oluyor.

PAYLAŞ

Ölçüsüz bir şekilde, yabancı kadın ve erkeğin birbirleriyle haşir neşir olmasını İslam tasvip etmemiştir. İslam, günlük hayatta kadın erkek ilişkilerinin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir.

Bir kadın, mahremi olmayan yabancı bir erkeğin yanında İslam fıkhına göre el, yüz ve ayakları dışında tüm uzuvlarını örtmekle mükelleftir. Birlikte, el ele tutuşulması, kimsenin olmadığı bir ortamda yalnız kalınması gibi fiiller dinen yasaklanmıştır.

Daha net ifade edecek olursak, aralarında nikâh bağı olmayan erkek ile kadının bu tür bir ilişki içinde olması dinimizce caiz değildir. Çünkü, İslam’da zina nasıl haram kılınmışsa, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haram kılınmıştır.

Kur’an-ı Kerim’de konuyla ilgili olarak, “Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur.” (İsra, 17/32) buyurulmaktadır. Bir başka ayeti celilede: “Yabancı erkeklere çekici bir eda ile konuşmayın, sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır. Güzel söz söyleyin.” (Ahzab, 33/32) şekilinde buyrulması yabancı bir erkekle muhatap olunması durumunda kalan bir kadının edep, ciddiyet, ağır başlılık ve utanma hasletlerini koruyarak, onunla konuşması gerektiğini ikaz etmesi bakımından son derece önemlidir.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN