İmamlarımızın hocalarımızın bizim için hiç mi kıymeti yok?

Mil-Diyanet Sen Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Avcı, sosyal medya hesabından, son dönemde din görevlileri üzerinden yapılan manipülasyonlara karşı bir bildiri yayınladı.

PAYLAŞ

İmamlarımızın, hocalarımızın bizim için hiç mi kıymeti yok!?

Avcı, yayımladığı bildiride;

“Nedense bir konu, bir olay hakkında eleştiri yapacağımız zaman hemen aklımıza hocalarımız geliyor ve hemen başlıyoruz yargılamaya…

Yani hakikaten imamlarımıza hocalarımıza karşı son dönemdeki tutumlara anlam veremiyorum. Bugün imamlar camiyi açıyor, ezanını okuyor gelen cemaatle bireysel namazını kılıyor ve görevinin başında. Kurs hocaları nasıl olsa kurs kapalı demiyor, hala whatsapp üzerinden görüntülü olarak öğrencilerinin derslerini dinliyorlar ve ülkemizin üzerinden geçtiği bu zor günlerde hem Türkiye Diyanet Vakfında hem de sendikalar ve çeşitli STK’lar vasıtası ile gönüllü hizmet veriyorlar. 

 Elbette ki kimsenin maaşında, sosyal haklarında gözümüz yok ve bu süreçte neler yaptıklarını da yargılama niyetinde değilim ama; 1 aydır izinli olan ve şuan öğretmen arkadaşın söylediğine göre bu seneyi kapattıkları halde maaşlarını alan, maaşlarının haricinde girmedikleri ek ders ücretlerini de alan öğretmenlerimiz, sadece öğretmenlerimiz değil, diğer meslek grupları ve diğer memurlar da bir hafta çalışıyor, bir hafta izinli sayılıyor ya da yarım gün çalışıyorlar ama hiç kimse onlara ses etmez, yargılamaz. Gelgelelim arkasında namaz kıldığımız, çocuğumuzu ders alsın, dinini, ibadetini öğrensin diye önüne diz çöktürdüğümüz, düğünümüzde, cenazemizde 7/24 kapısını çalıp bir dua istediğimiz hocalarımızı sürekli itham etmemiz ve her defasında yargılayıp aşağılamaya çalışmamıza anlam veremiyorum. 

 Yıllarca bu ülkede "sol zihniyet" (elbette hepsini kastetmiyorum) bizim dinimizle, din adamlarımızla uğraştılar; filmlerinde, tiyatrolarında, dizilerinde, gazetelerinde aşağıladılar, şimdi ise üzülerek görüyoruz ki artık onlara ihtiyaç kalmamış, biz artık kendi içimizde birbirimizi itham etmeye başlamışız maalesef.  

Acaba bu imamlar, hocalar kim, gökten mi geldiler? Bu insanlar bizim abimiz, kardeşimiz, amcamız, dayımız, akrabamız, arkadaşlarımız değil mi? Eğer onlar yanlış yoldalarsa biz nasılız? 

Bizler çok kaliteli dürüst insanlarız da, aramızdan hocalarımız mı noksan çıktı!? 

 Eğer biz kendimiz imamlarımızı hocalarımızı bu şekilde yargılar, bu makamı duyarsızca eleştirir, itibarını zedelersek, yarın bizim çocuklarımızın bu ulvî vazifede görev almasını, topluma hizmet etmesini nasıl bekleyebiliriz?  

Her ne kadar noksan da olsa, kafamızda tahayyül ettiğimiz şekilde olmasa da, bizler de papazına, hahamına sahip çıkanlar kadar duyarlı olalım ve lütfen bu makamı kendi ellerimizle yıpratmayalım.” dedi.

Yusuf AVCI

Mil-Diyanet Sen Gnl. Başk.Yard.

(Medya ve İletişim)

 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN