İhraç edilen öğretmenlerin il dağılımı

FETÖ'nün en iyi örgütlendiği kurum olan Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ihraç edilen öğretmen sayısı 28 bin 163 olarak belirlendi.

PAYLAŞ

Fethullahçı Terör Örgütü’nün en güçlü olduğu kurum olan milli eğitimde, 28 bin 163 öğretmen ihraç edildi; Yaklaşık 14 bin öğretmenin de soruşturması halen sürüyor.

İhraç edilen öğretmenlerin il dağılımına bakıldığında, Doğu ve Güneydoğu’da FETÖ’nün çok fazla yer almadığını görüyoruz. Türkiye genelinde en çok ihracın yaşandığı iki il dikkati çekiyor; 3 bin 487 kişi ile İstanbul, 2 bin 32 ile Konya FETÖ’nün etkin olduğu illerin başında geliyor. FETÖ’nün en düşük olduğu il ise Tunceli oldu. Tunceli’de 7 öğretmen ihraç edildi.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün bin 17 özel okulu, 823 özel öğrenci yurdu ve 283 kursunun faaliyetlerine sona verildi. Bu kapsamda örgütün okullarında görev yapan 27 bin 800 öğretmenin lisansı da iptal edildi. Açığa alınan öğretmenlerin ihraç edilmeleri için çalışmalar devam ediyor.

MEB, 2 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile FETÖ üyeliği tespit edilen 28 bin 163 öğretmeni ihraç etti. 14 bine yakın öğretmenin soruşturmaları devam ediyor. İhraç edilen öğretmenler isim isim liste halinde açıklandı. Listelere bakıldığında FETÖ’nün eğitim alanında en güçlü olduğu iller de gözler önüne serildi.

DİKKAT ÇEKEN DAĞILIM

İhraç dağılımına bakıldığında, FETÖ mensubu öğretmenlerin terör olaylarının yaşandığı Doğu bölgesindeki illerde görev yapmadıkları dikkatlerden kaçmıyor.

Hâkkari’de 21, Iğdır’da 35, Kars’ta 53, Şırnak’ta 38, Ağrı’da 77, Ardahan’da 11 öğretmen ihraç edildi. FETÖ’nün en az olduğu il 7 öğretmenle Tunceli. Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatından 39 isim ihraç edildi. İhraç edilenlerden 3’ü bakanlık müşaviri, 9’u da daire başkanı.

 

 

HABERTÜRK

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN