İçişleri Bakanlığı 28 belediyeye kayyum atadı

İçişleri Bakanlığı, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında bu sabah çoğunluğu DBP'li olan 2 il, 24 ilçe ve 2 beldeye kayyum atadı.

PAYLAŞ

PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdikleri gerekçesiyle, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar neticesinde görevden alınan 28 belediye başkanının yerlerine İçişleri Bakanlığı, kanun hükmünde kararname gereği 28 kişiyi kayyum olarak atadı. Sabah 09.00 itibariyle bu kişiler görevlerine başladı. Kayyum atanan belediyeler içinde Batman ve Hakkari de yer alıyor. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Belediyeler, vatandaşımızın kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa, milli iradeyi gasp edenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir.” ifadelerine yer verildi. Kayyum atanan belediyelerin başkanlarının 24'ünün KCK/PKK, 4'ünün FETÖ'den yargılandığı ifade edildi. FETÖ kapsamındakilerden 3'ü AK Partili, 1 MHP'li belediye.

İşte kayyum atanan belediyeler ve kayyumların isimleri

 

674 sayılı KHK'nın ilgili maddesi

15 Temmuz Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL uygulaması ile belediyelere kayyum atanmasının önü açılmıştı. İlgili madde şöyle:

"Belediye ve bağlı idare imkanlarının terör veya şiddet olaylarına dolaylı ya da doğrudan destek sağlamak amacıyla yararlanıldığının valilik tarafından belirlenmesi durumunda, terör ve şiddet olaylarına destek olmak amacıyla kullanılan belediye veya bağlı idare taşınırlarına mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından el konulacak"

 

 

 

mynet.com

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN