Hastanelerde manevi rehberlik uygulaması yaygınlaşıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçen yıl 6 ilde hastalarımıza, hasta yakınlarına ve sağlık personeline destek olmak amacıyla başlatılan manevi rehberlik uygulaması devam ediyor.

PAYLAŞ

Diyanet, manevi rehberlik uygulamasını 8 ilde daha hayata geçirmeyi planladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, hastanelerde manevi rehberlik ve destek hizmeti, geçen yıl, Sağlık Bakanlığıyla imzalanan protokol sonrası hayata geçti.

Bu kapsamda eğitilen personeller, Ankara, İstanbul, Erzurum, Kayseri, Ordu ve Samsun'da bulunan hastanelerde göreve başlamışlardı. Halen bu illerde manevi destek hizmeti verilmeye devam edilirken, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hizmetin yaygınlaştırılması için 76 personel daha bu konuda eğitildi.

Yaklaşık olarak bir ay süren eğitim programı kapsamında, personele din, maneviyat ve ruh sağlığı, din ve tıp ilişkisi, hastanede dini hayat, dini danışmanlığın teorik temelleri, hastanede manevi destek hizmetleri tarihçesi gibi konularda, alanında uzman ve konuyla ilgili projelerde görev almış akademisyenlerce dersler verildi.

Tüm ülkede 3 yıl içinde yaygınlaştırılması planlanıyor

Proje kapsamında 6 ilde süren uygulama, Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Çorum, İzmir, Kahramanmaraş, Konya ve Sakarya'da bulunan hastanelerde de başlayacak.

Sağlık Bakanlığı ile ortak belirlenen hastanelerde görevlendirilecek olan manevi rehberler, hasta, hasta yakını ve sağlık personeline destek olacak. Hastanelerde kendilerine özel oda tahsis edilecek manevi rehberler, haftada 4 gün, en az 4 saat görev yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu uygulamayı 3 yıl içinde 81 ilde yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN