HAMAS liderinden çağrı: Silahlı mücadeleye hazırlanın!

Siyonist girişimin sadece Filistin'i değil, tüm Arap ve İslâm ülkelerini tehdit ettiğini belirten HAMAS lideri İsmail Heniyye, Filistinli gruplara, 'Silahlı mücadeleye hazırlanın' çağrısında bulundu.

PAYLAŞ

HAMAS Lideri İsmail Heniyye, Filistinli gruplara, “Silahlı mücadeleye hazırlanın” çağrısında bulundu. Heniyye, terörist İsrail’in “ilhak planı” ve ABD’nin “Yüzyıl Dayatması”nı engellemek için Ürdün Nehri’nden Akdeniz’e tüm Filistin topraklarını kurtarma hedefine dayanacak kapsamlı bir strateji çağrısında bulundu.

Heniyye, yaptığı konuşmada, önerilen stratejinin önemli olduğunu belirterek, Siyonist girişimin sadece Filistin’i değil, tüm Arap ve İslâm ülkelerini tehdit ettiğini söyledi. HAMAS lideri Heniyye, Filistinlilerin Oslo Anlaşmaları’ndan vazgeçmesi, İsrail ile işbirliğini durdurması, İsrail’in tanınmasını iptal etmesi ve ulusal birlik konusunda anlaşmaya varmaları gerektiğini kaydetti.

Heniyye, silahlı bir direnişin liderliğindeki İsrail’e karşı kapsamlı bir savaşta birleşik bir eylem planına da ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu bağlamda Heniyye, HAMAS’ın gücünü inşa etme sürecini sürdürdüğünü ve gerektiğinde sahneye girmeye hazır olduğunu söyledi. Heniyye ayrıca İsrail’e karşı mücadelelerinde Filistin pozisyonunu destekleyecek ve Filistin örgütlerini güçlendirecek güçlü bir İslami blok kurulması çağrısında bulundu.

FİLİSTİN HALK KURTULUŞ CEPHESİ KOMUTANINA SUİKAST

Bu arada Gazze’de Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin bir komutanının, uğradığı suikast sonucu öldüğü bildirildi. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin bir komutanı, Gazze Şeridi’nin güneyinde uğradığı silahlı suikast sonucu öldü. Ebu Ali Mustafa Tugayları’nın önde gelen komutanlarından biri olan Cebr Fazıl el Kik, Pazar günü Gazze Şeridi güneyindeki Refah’ta silahla vurularak öldürüldü. Saldırganların, Cebr el Kik’e motosikletle yaklaştıktan sonra ateş açtığı, yaralanan Cebr el Kik’i bıçaklayarak öldürdüğü, daha sonra ise bölgeden uzaklaştığı belirtildi. Suikastı üstlenen bir grup olmazken, saldırganların yakalanması için bölgede soruşturma başlatıldı.

İSRAİL, FİLİSTİNLİ ÖĞRENCİLERE SALDIRDI

İşgal rejimi İsrail, Kudüs’te Filistinli köy sakinlerine göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla saldırdı. İsrail işgal güçleri Küdüs’te bulunan İseviye köyünde mezuniyet kutlaması yapan Filistinli öğrenci ve ailelerine saldırdı. İsrail zorbalığına izin vermek istemeyen halk, işgal ordusunun askerlerine direnirken çıkan arbedede bölge sakinlerine plastik mermi ve gaz bombasıyla müdahale edildi. Filistin Kızılay Derneği, İsrail saldırısında aralarında hamile bir kadının da olduğu 8 Filistinlinin işgal güçleri tarafından yaralandığını açıkladı.

YILIN 6 AYINDA GAZZE’DE 6 FİLİSTİNLİ ŞEHİT EDİLDİ

İsrail, abluka altındaki Gazze’de yılın ilk 6 ayında 6 Filistinliyi öldürdü, 22 Filistinliyi de gözaltına aldı. Filistin’deki El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, yayınladığı raporda, yılın ilk 6 ayında Gazze’de 6 Filistinlinin İsrail güçleri tarafından öldürüldüğü ve 38’inin yaralandığı, 22 Filistinlinin de gözaltına alındığı belirtildi. Rapora göre, söz konusu cinayetlerin çoğunluğunun Gazze sahillerindeki balıkçılara ve sınır boyundaki tel örgülere yakın gösteri yapanlara yönelik olduğu aktarıldı. Terörist İsrail güçleri, 2020’nin ilk yarısında işgal ve abluka altındaki Filistin topraklarında 304’ü çocuk, 70’i kadın olmak üzere 2 bin 330 kişiyi gözaltına aldı. HAMAS Hareketi’nin 2006’daki Filistin parlamento seçimlerini kazanmasının ardından Gazze’ye karşı baskılar yoğunlaşmış, terörist İsrail kenti, deniz, kara ve havadan ablukaya almıştı.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN