Halep'ten 50 bin sivilin tahliye olması bekleniyor

Halep'ten yapılacak tahliyelerin büyük bir kısmı İdlip'e yönlendirilecek. Diğer bir varış yeri ise Türkiye olacak.

PAYLAŞ

Birleşmiş Milletler Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, Halep'in doğusundan tahliye edileceklerin büyük bir bölümünün İdlib'e gideceğini, kalanların ise için varış noktalarından birinin Türkiye olduğunu açıkladı.
BM yetkilisi ayrıca Halep'in doğusundan yapılacak olan tahliye sayısının 50 bin kişi olacağının tahmin edildiğini ifade etti. 

Kızılhaç tarafından yapılan açıklamada ise, 200 yaralının tahliyesinin yapıldığı duyruldu. Sağlık Bakanlığı da harekete geçerek ambulanslar hazır bir şekilde bekletiliyorlar. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada; Halep'ten gelmesi beklenen yaralılara ilk müdahalenin Hatay'da kurulan acil sağlık çadır birimlerinde yapılacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Halep'in doğusunda yaşanan gelişmeler doğrultusunda, yaralılara müdahale için Hatay'da hazırlıklar yapıldı. Yaralıların ilk müdahale ve gözlemleri, acil sağlık çadır birimlerinde yapıldıktan sonra hastanelere sevkleri sağlanacak.

Saldırıların ardından Halep'teki ilk konvoy yeniden yola çıktı

Mersin ve Adana illerimiz başta olmak üzere çeşitli illerde bulunan hastanelerde de yaralıların sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlıkların yapıldığı öğrenildi.Türkiye bu arada Halep'ten gelecek mültecilerin kalması için 10 bin çadırlık bir kamp kurmaya başladı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda olası yaralı gelişlerine karşın Sağlık Bakanlığınca  ambulanslar hazır bekletiliyor. Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Hasan Aydınlık da, gerekli sağlık hizmetlerinin yürütülmesi ve yapılacak çalışmaları yerinde incelemek üzere Hatay'a gitti. Bakanlığın Hatay'daki hazırlıkları kapsamında, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) de Hatay'a gönderildi.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN