Görmez, Uluslararası Siret Konferansına katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Lahor'da düzenlenen Uluslararası Siret Konferansının pazartesi günkü oturumuna katıldı.

PAYLAŞ

Pakistan Din İşleri ve Uyum Bakanlığınca düzenlenen Uluslararası Siret Konferansının pazartesi oturumunda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Hz. Muhammed, eski dünya ile yeni dünyanın ortasında bir yerde durur. O getirdiği dinin kaynağı bakımından eski dünyaya aittir fakat getirdiği dinin mesajı bakımından gelecek dünyaya aittir." dedi.

Peygamberi anma toplantılarının anlama toplantılarına dönüştürülmesi gerekli

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Peygamberi anma toplantılarının, anlama toplantılarına dönüştürülmesi gerektiği"ne işaret ederek, "Biz sürekli geçmişe giderek Peygamberi öğrenemeyiz. Geleceğin Peygamberini tahsil etmeliyiz." şeklinde konuştu.

Konuşmasında Pakistanlı şair Muhammed İkbal'in ‘İslam Düşüncesinin Yeniden Teşekkülü’ kitabında kullandığı "İslam bir yoldur, bir durak yahut menzil değil" sözüne atıfta bulunan Görmez, "O bizi hakikate ve sonsuza götüren sürekli yoldur. Yolun en büyük saiki harekettir. Bizi yolun sonundaki hakikate götürecek iki şey vardır. Biri cihat, diğer içtihat. Cihat, adam öldürmek değildir. İçtihat, sadece fıkıh alanında değil, aklımızı ve zihni melekelerimizi sonuna kadar kullanmaktır." ifadesini kullandı. 

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile Pakistan Din İşleri ve Uyum Bakanı Serdar Muhammed Yusuf da konferansa  katıldı.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN