Görmez, Kur'an Kursunda dayak skandalı ile ilgili konuştu

Diyanet İşleri Başkanı yaptığı basın açıklamasında, 'gözümüzün nuru çocuklarımızdan özür diliyoruz' dedi.

PAYLAŞ

2016 yılı Mayıs ayında Sakarya'nın Erenler İlçesinde, Kur'an Kursu'nda görevli bir hocanın, terlikle küçük bir çocuğu döverken çekildiği öne sürülen görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı. 

Sosyal medyadaki görüntülerde, Kur'an Kursunda görevli olan hoca küçük bir çocuğu terlikle dövmeye başlıyor ve çocuğu köşeye kadar sıkıştırıp çocuğun yalvarmalarına aldırış etmeden terlikle vurmaya devam ediyor. Küçük çocuğun tüm yalvarmalarına rağmen hocanın çocuğu dövmeye devam ettiği bu görüntülere sosyal medyada tepkiler arttı. 

Olayla ilgili kendilerine şikayette bulunulduğunu, soruşturmanın sürdüğünü belirten Sakarya Müftü Vekili Nejdet Arman, "Bahse konu görüntüler Erenler’de bulunan Kuran Kursu’nda 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde çekilmiş. Görüntüyü çeken de küçük çocuğun arkadaşı. Ancak çocuğun anne babası şikayetçi olmayıp, amcası şikayetçi olunca konuyla ilgili idari soruşturma başlattık. Ancak araya darbe girişimi girince süreç uzadı. Görüntülerdeki görevli de emekliye ayrıldı. Ancak idari soruşturma halen sürüyor. İdari soruşturmaya göre gereken yapılacaktır." dedi.

Diyanet yetkililerinden edinilen bilgiye göre bu olay mayıs ayında yaşanmış ve müftülük bu konuyla alakalı soruşturma açar açmaz görevli imam emekliliğini isteyerek görevinden ayrılmış. 

Bu olayla ilgili olarak mahkemeye suç duyurusunda bulunmadıklarıyla ilgili olarak, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan yaptığı açıklamada, görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine küçük çocuğa terlikle dayak atan söz konusu kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini belirterek daha önce yaşanan bir olayı kendilerine bildirmedikleri gerekçesiyle Müftülük yetkilileri hakkında da adli soruşturma başlatıldığını söyledi. 

Olayla ilgili, Kur'an kursunda görevli Ş.Y. evinde polis ekiplerince gözaltına alındı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu olaya ilişkin yapmış olduğu basın açıklamasında; "Çocuk, yüreğinde insanlığın geleceğini taşıyan masum bir elçidir. Çocuk, insanoğluna verilen en kıymetli emanetlerden birisidir; onun canı ve bedeni dokunulmazdır. Çocuğun onurunu hiçe sayan, haklarını ihlal eden ve değerini unutan hiçbir davranış, faili kim olursa olsun, tasvip edilemez." dedi. 

Görmez; "Sakarya’da bir Kur’an Kursunda 2016 yılı Mayıs ayında yaşananların, din ile din eğitimiyle ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din eğitimi yöntemleriyle hiçbir şekilde alakası yoktur. Böyle vahim bir suçu işleyen şahıs hakkında Başkanlığımız tarafından derhal soruşturma açılmış, görevden el çektirilmiştir.

Aradan uzun bir süre geçtikten sonra basına yansıyan bu içler acısı görüntülerden dolayı öncelikle gözümüzün nuru çocuklarımızdan özür diliyoruz. Bu ve benzeri durumların yaşanmaması için gerekli hukuki ve ahlaki adımlar atılmıştır. Bizzat kendim ve bütün personelim, çocuklarımızı inciten, hırpalayan her türlü davranışla mücadelede sonuna kadar kararlı olduğumuzu bir defa daha dile getirmek istiyoruz. Çocuğunu yaralayan bir toplumun geleceği sağlıklı olamaz ve bir insan çocuğun üstün menfaatlerini öncelemedikçe, üzerindeki ilahi emaneti hakkıyla koruyor sayılamaz." ifadelerinde bulundu. 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN