Görmez: 'İslam dünyasının yol gösterici alimlere ihtiyacı var.'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 'İslam dünyasının su ve ekmek gibi yol gösterici alimlere ihtiyacı olduğunu' kaydetti.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Katar’da bulunan Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Merkezine ziyarette bulundular.

Görmez, beraberindeki heyet ile Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf El Karadavi ile görüştü. Görmez, "İslam dünyasının Şam, Bağdat gibi ilim merkezlerini kaybettiğini belirterek, İslam dünyasının su ve ekmek gibi yol gösterici alimlere ihtiyacı olduğunu" kaydetti.

İslam coğrafyasında alimlerin azaldığını ifade eden Başkan Görmez,  "Alimlerimiz azaldı, İslam dünyasında ilim tahsil etme imkanı azaldı. Şam, Bağdat gibi ilim merkezleri çöktü. Yeni alternatifler oluşturmalıyız" şeklinde konuştu.

Alimlerin, din ile hayat arasında doğru ilişkiyi bulmada metod arayışında eksiklikler olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Görmez, "İlim hikmetten, hikmet marifetten ayrılınca cehalet ilim kılığına girip kol geziyor" dedi.

Müslüman alimlerinin alternatifler üretmek zorunda olduğunu belirten Başkan Görmez, dünya çapında ilim taliplerine bu kapıların açılması için çaba göstermesi gerektiğini de vurgulayarak, şöyle konuştu;

“Cehalet bilgi adıyla yayılıyor. Bugün gerçek alimlere, alem gibi alimlere ihtiyacımız var…”

İslam dünyası, öğretim metodunu değiştirmesi gerekiyor. Allah'tan Peygamberine aktarılmış, daha sonra sahabeler yoluyla bize ulaşmış ilahi metodun esas alınması gerekiyor. Dünya, ilim veya marifet adı altında bir tür cehalet mühendisliğine maruz kaldı. Cehalet bugün bilgi adıyla yayılıyor. İlim, hikmet ve marifet gerçek özünden uzaklaştırıldı. Bugün gerçek alimlere ihtiyacımız var. Alem gibi alimlere ihtiyacımız var.

Yusuf El Karadavi ise, Türkiye'nin İslam’ı koruduğunu söyleyerek, "Türkler, tarih boyunca İslam’ı himaye ettiler. Türkler olmasaydı İslam’ı kaybederdik. Türkler, her zaman mazlumların yanında yer aldı" ifadelerini kullandı.

Başkan Görmez, görüşmenin ardından Türkiye’nin Katar Büyükelçiliğine de ziyarette bulundu. Büyükelçilik ziyaretinin ardından Yunus Emre Enstitüsüne geçen Başkan Görmez, incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN