Görmez Hoca yine şaşırtmadı, önerge çekildikten sonra konuştu!

Günlerdir ülke gündemini meşgul eden 'çocuk evlilikleri' ile ilgili nihayet Diyanet İşleri Başkanından ses geldi!

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'na katılmak üzere Adana'ya geldi. Günlerdir ülke gündemi meşgul eden çocuk istismarayla ilgili ağzına bıçak açamayan Görmez, önergenin geri çekilmesiyle konuşmaya başladı.

Henüz anne yaşına gelmemiş ve eş olmaya karar vermemiş bir çocuğun ebeveynlerinin izni dahi olsa evlenemeyeceğine vurgu yapan Görmez, “Buna rağmen çocuk yaşta evliliğin tartışılması ve konuşulması üzücü olmuştur." dedi. Görmez, konuşmasında, "Cinsel istismara kapı aralayacak bir düzenlemenin hukuk ve adalet sistemimizden onay alması mümkün olamaz” ifadelerinde bulundu.

Görmez, konuşmasına şöyle devam etti:

“Nikah, hafife alınamaz büyük bir sözleşmedir. Yüce Rabbimiz nikahı Kur'an'da sorumluluğu ağır büyük bir sözleşme olarak tarif eder. Bütün bunlar gözardı edilerek henüz anne olma yaşına gelmemiş, eş olmaya karar vermemiş bir çocuğu, annesi babası dahi olsa evlendiremez. Buluğ çağına erse de akli melekeleri gelişmemiş, eş olmanın anlamını, aile olmanın yükümlerini, anne olmanın gereklerini henüz öğrenmemiş ve idrak edememiş bir kız çocuğu babası tarafından bile evlendirilemez.

Buna rağmen çocuk yaşta evliliğin tartışılması ve konuşulması üzücü olmuştur. Cinsel istismara kapı aralayacak bir düzenlemenin hukuk ve adalet sistemimizden onay alması mümkün olamaz. Devlet hiçbir ayrım gözetmeksizin kanatları altındaki yaşayan herkesin ırz ve namusunun da teminatıdır. Bu bağlamda hak ihlalleri ve tecavüzler cezasız kalamaz. Elbette mağduriyetler varsa buna serinkanlı tartışılarak giderilmeli. Yeni mağduriyetlere zemin oluşturmamak adına kılı kırk yaran bir özenle hareket edilmelidir. Aslolan ahlaki prensiplerin ve doğru bilginin toplum hayatına hakim olmasını sağlamaktır.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez Hocaya soruyoruz, Sayın hocam, önerge TBMM'den geçmiş olsaydı, bunun vebali sadece milletvekillerine mi aitti, yoksa bu önergede sizin de vebaliniz olacak mıydı? Sayın Görmez Hocam, niçin önerge meclisteyken açıklama yapma ihtiyacı duymadınız da, önerge çekildikten sonra açıklama yapma ihtiyacı duydunuz? Bu millet, bu ümmet sizden bu soruların cevabını bekliyor. 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN