GÜL, Diyanet-Sen'in yaptığı aymazlıktır, duygu istismarıdır!

Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celaleddin GÜL, yayımladığı basın bildirisi ile Diyanet Sen'e tepki gösterdi.

PAYLAŞ

GÜL, yaptığı basın bildirisinde;

DİYANET-SEN’İN YAPTIĞI AYMAZLIKTIR, DUYGU İSTİSMARIDIR.

Diyanet-Sen tarafından sözleşmeli personelimize “Sözleşmeliye kadro” diye gönderilen Mesajlar 4/B ‘li personelimizin duygularını istismar etmektir ve en basit tabirle fırsatçılıktır. Son zamanlarda binlerce üyesini kaybeden yetkili sendikanın paylaştığı bu gayri ciddi haber, sözleşmeli personellerimiz tarafından da tepkiyle karşılandı.  

“Sözleşmeli personel kadroya geçildi” yalan haberiyle birlikte personelimizi kendi avukatları eliyle dava açmaya çağırmak tam bir aymazlıktır. Sözleşmeli personelimize sesleniyoruz !kadroya geçilme konusu ancak kanuni bir düzenleme ile gerçekleştirilebilir, bunun dışındaki yollar tamamen yetkili sendikanın yaptığı gibi aymazlıktır, fırsatçılıktır ve üye avcılığıdır.


Diyanet İşleri Başkanlığında 4/B statüsünde sözleşmeli personel olarak çalışan din görevlilerimiz, sendikamız yetkililerine yoğun mesaj göndermesi ve telefonla aramaları sebebiyle aşağıdaki açıklamayı zaruri buluyoruz. 

Toplu sözleşme masasında hiçbir kazanıma imza atamayan yetkili fakat etkisiz sendika yetkilileri, şimdide Başkanlığımızda 4/B statüsünde sözleşmeli olarak çalışan görevlilerimizi sömürmeye, duygularını istismar etmeye devam etmektedir. Yangından mal kaçırır gibi görevlilerimiz üzerinden fırsatçılık yapmaktadır. 

 Başkanlığımızda çalışan 4/B statüsünde sözleşmeli olarak çalışan görevlilerimize mesaj atarak, kendi sendikalarının internet adresine yönlendirmekte, sendika internet sayfalarında da belirttikleri gibi “ Tabi bahsi geçen karar henüz istinaf aşamasından geçmemiş ve bireysel idari dava olduğundan şu aşamada karar sadece ilgililerini ilgilendirmektedir.” diyerek yine kendi kendilerini yalanlamışlardır. Daha henüz sadece yerel bir mahkemede alınmış olan bir karardır. İstinaf ve Danıştay mahkemeleri tarafından onanmamıştır. Onanmamış bir kararı sanki onanmış gibi yansıtarak görevlilerimizi en hafif tabiri ile istismar etmektedirler. 

Söz konusu yerel mahkeme tarafından verilen karar ancak istinaf ve danıştay tarafından onandığı takdirde yürürlüğe girecektir. Bu süreç ise uzun zaman sonra ancak neticelenecek bir yoldur. Kararın olumlu veya olumsuz çıkma ihtimalide her zaman mevcuttur. 

 Sendikalı sendikasız Başkanlığımız bünyesinede 4/B statüsünde sözleşmeli olarak çalışan bütün görevlilerimiz Bölge İdare Mahkemelerinde zaten her zaman dava açma hakkına sahiptir. 

Toplu Sözleşme masasında hiçbir kazanıma imza atamayan etkisiz sendika, Mayıs ayı yaklaştıkça sendikalarından istifaları durdurabilmek adına bu tip manipülasyonlara başvurmaktadır. 

Biz bu tip eskide kalmış sendikacılık anlayışını daha önce çok görmüştük. Başkanlığımızda sözleşmeli statüde çalışan personele kadro verilmesi ancak; Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yapılacak kanuni bir düzenleme ile gerçekleştirilebileceğini, bunun dışındaki yolların tamamının yetkili fakat etkisiz sendikanın aymazlığı ve gayri ciddiliğidir. 

“Sözleşmeli personel kadroya geçirildi.” Yalan haberiyle birlikte sözleşmeli personelimizi hemen dava açmaya çağırmak ve bunu kendi avukatları kanalıyla yapılmasını vurgulamak en ufak tabiri ile sömürücülük ve tamamen fırsatçılıktır. Saygılarımızla tüm sözleşmeli personelimize duyurulur. Dedi.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN