Fransa'da haşema çatışması!

Fransa'da haşema tartışması yüzünden yerel halk ve Müslümanlar karşı karşıya gelmesi 5 kişinin yaralanmasına neden oldu.

PAYLAŞ

Fransa'nın Korsika adasına bağlı Sisco şehrindeki bir plajda denize haşema ile giren üç Müslüman aile ile yerel halk arasında kavga çıktı.

Yerel halktan bazılarının, haşemasıyla denize giren Müslüman kadınlara sözlü tacizde bulunmaları üzerine çıkan arbede de biri hamile 5 kişi yaralandı, üç araba da kullanılamaz hale geldi. Çıkan olayda 100'den fazla polis Müslüman vatandaşları korumak için güvenlik kordonu oluşturdu.

Olayı protesto eden ve polisle çatışan grup şehir merkezine doğru yürüyüşe geçerek "Burası bizim evimiz" diye slogan attılar.

Sisko Belediye Başkanı Ange-Pierre Vivoni, toplumda çatışma çıkmaması için, belediye meclisini olağanüstü toplarayarak haşemayla denize girmeyi yasaklakladı. 

FRANSIZ HÜKÜMETİ BELEDİYELERİN KARARI DESTEKLİYOR

Kadın haklarından sorumlu bakan Laurance Rassignol, haşemanın terörizm bağlamında değerlendirilmemesi gerektiğini fakat belediyelerin kararını desteklediğini açıkladı. Rassignol günlük Fransız gazetesi Le Parisien'e şu açıklamaları yaptı: Burkini (haşema), yeni bir yüzme giysisi değil. Burkanın plajda giyilebilen versiyonu. İkisi de kadın bedenini kontrol altında tutmak için gizlemeyi amaçlıyor. 

Fransa, Avrupa'da en çok Müslümanın yaşadığı ülke olarak biliniyor. 5 milyon Müslüman'ın yaşadığı ülkede 2010 yılında yüzün tamamını kapatan peçe ve burka gibi kıyafetler kamusal alanda yasaklanmıştı.

 

haberturk

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN