Filistinli Alimler Heyeti'nin 3. Olağan Genel Kurulu toplandı

Yurt Dışındaki Filistinli Alimler Heyeti'nin 3. Olağan Genel Kurul toplantısı İstanbul'da yapıldı.

PAYLAŞ

Yurt Dışındaki Filistinli Alimler Heyeti 3. Olağan Genel Kurul toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de, katıldı.

Balfour Deklarasyonuna karşılık İstanbul Deklarasyonu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, toplantıda yaptığı konuşmada, "Bu toplantının Balfour Deklarasyonu'ndan 100 yıl sonra ona karşılık bir 'İstanbul Deklarasyonu' niteliğinde olmasını, heyetinizin de yurt içinde ve yurt dışında Filistin davasının zafere ulaşmasına vesile olacak bir kurum olmasını dilerim." dedi.

Müslümanlar açısından Kudüs'ün ve Mescid'i Aksa'nın öneminden bahseden Başkan Göremez, Aksa'nın konumunun Peygamber Efendimiz Mekke'den Medine'ye göç etmeden, şehir İslam topraklarına girmeden hatta Haçlılar ve Siyonistler tarafından işgal edilmeden önce Kuran-ı Kerim ve nübüvvet ile onaylandığını ve bölgenin daima İslam toprağı olarak kalacağını ifade etti. 

“Filistin halkı, Aksa'yı koruma görevini cesaret, onur, izzet ve sorumlulukla sürdürüyor"

Başkan Görmez, "2 yıl önce Kudüs'e ve Filistin'e yaptığım ziyaret sırasında Filistin halkının, Aksa'yı koruma görevini nasıl bir cesaret, onur, izzet ve sorumlulukla sürdürdüğüne tanık oldum. Filistin'in maruz kaldığı acı, kelimelerle anlatılamayacak kadar büyük. Filistin'in maruz kaldığı yıkım, ölüm ve saldırılar, Bağdat'ın Moğollar elindeki halini de geçti. Ve bu durum hala sürüyor. Yahudi yerleşim birimleri hala etrafını sarıyor." ifadelerini kullandı.

İstanbul'daki âlimlerin, Filistinli âlimlerin kardeşi olduğuna dikkati çeken Başkan Görmez, aralarındaki ilişkinin olağandışı bir durum olmadığını belirterek şunları söyledi:

“İstanbul’daki âlimler, davaların anası Filistin davasına destek vermeye çalışıyorlar…”

Ancak bugün durum biraz farklı. Çünkü İstanbul'daki âlimler, ümmetin gerek zulümden kaçan gerekse güvenlik maksadıyla buraya göç eden dünya çapındaki bütün âlimlerini karşılıyor. Ümmete destek için çabaları birleştirmeye ve davaların anası Filistin davasına destek vermeye çalışıyorlar. Âlimler, üzerine düşen sorumluluğu üstlenip, ümmeti, parçalanmışlıktan, kaybolmuşluktan ve çatışmalardan kurtarabilir. Âlimlerin görevi, yönetene de yönetilene de doğruyu tavsiye etmektir.

Başkan Görmez, "Filistin'in hakkı, Müslümanlar ve tüm dünya için nettir. Ümmet, Filistinli âlimlerin bu haklara en çok sahip çıkan kişiler olmasını bekliyor. Hiçbir haktan taviz verilemez." ifadelerini kullandı.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN