FETÖ kapsamında bazı din görevlileri hac kafilelerinden çıkartıldı

Samsun'da FETÖ soruşturması kapsamında bazı din görevlileri hac kafilelerinden çıkartıldı

PAYLAŞ

FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle açığa alınan ve soruşturması olan din görevlilerini Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, hac kafilelerinden çıkarttıklarını söyledi.

İl Müftüsü Çakı, Samsun’dan ilk hac kafilesinin 18 Ağustos’ta gideceğini açıkladı.

"Bu kararı tedbiren aldık"

İl Müftüsü Veysel Çakı, "Hacımız ister şirketle isterse diyanetle gitsin; gerek kafile başkanları gerekse din görevlileri tamamen Diyanet İşleri Başkanlığımızdaki görevli arkadaşlarımız tarafından sağlanıyor. Bu görevliler içerisinde haklarında FETÖ soruşturması yürütülen görevlilerimizi hac organizasyonundan çıkarttık. Soruşturma geçiren açığa alınan ve bu konulardaki ciddi iddialar olan görevlileri kafilelerden çıkarttık. ’Suçluluğu ispatlanıncaya kadar herkes masumdur’ ama biz tedbiren bu kararı aldık. İnşallah, suçsuz olanlar aklanır ve görevlerine döner; suçlu olanlar ise cezasını çeker" dedi.

" 18 Ağustos’ta gidişler 29 Eylül’de dönüşler başlıyor"

Türkiye’den bu yıl hac vazifesini yapmak için toplam 60 bin hacının gideceğini söyleyen Veysel Çakı, "Türkiye’den ilk hacı kafilesi 4 Ağustos’ta yola çıktı. Dönüşler ise 16 Ekim’de tamamlanacak. Samsun’dan ilk hacı kafilesi, Çarşamba Havaalanı’ndan 18 Ağustos’ta gidecek. Birinci kafile ile Amasyalı hacılarımız gidiyor. Samsun kafilesi ise 19 Ağustos’ta gidecek. 7 kafilemiz olacak. Bu kafileler içinde Samsun’dan diyanetin gönderdiği hacı sayısı 816. Amasya ve Sinop’un hacılarıyla birlikte bu sayı bin 200’ü geçiyor. Son kafilemiz Samsun’dan 29 Ağustos’ta çıkacak. Hacılarımızın dönüşü 29 Eylül’de başlayacak. 2 Ekim’de ise son kafilemiz gelecek inşallah" diye konuştu.
 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN